Reklama

Czy projekt Mars One jest oszustwem?

Pojawia się coraz więcej informacji na temat misji kosmicznej w ramach projektu Mars One. Stawiają one całe przedsięwzięcie w niekorzystnym świetle. Jeden z kandydatów do lotu na Marsa uważa, że projekt skupia się wyłącznie na gromadzeniu pieniędzy i nie zostanie zrealizowany.

Przypomnijmy, że do projektu Mars One miało zgłosić się ponad 200 tysięcy osób, lecz w wyniku eliminacji wybrano stuosobową grupę potencjalnych kolonizatorów Czerwonej Planety. Jednym z nich jest astrofizyk Joseph Roche z Trinity College School z Kanady, który wyjawił ostatnio informacje wskazujące na to, że cały projekt nie ma szans realizacji.

Naukowiec powiedział, że do Mars One zgłosiło się w rzeczywistości tylko 2 761 osób, a uczestnicy nie są oceniani na podstawie umiejętności, lecz funduszy, jakie pomogą zgromadzić dla organizacji poprzez różne metody - przekazywanie darowizn czy zakup towarów (koszulki, bluzy, plakaty). To właśnie przyznawane za to ostatnie punkty mają decydować o tym, kto wygra bilet w jedną stronę na Marsa.

Reklama

Roche wyjawił również, że jak dotąd nie spotkał osobiście nikogo z organizatorów Mars One, choć kandydatom obiecywano wywiady i testy, które miały pokazać kto nadaje się do lotu na Czerwoną Planetę. Jedyne czego wymagano od uczestników to wypełnienie odpowiedniego kwestionariusza, umieszczenie nagrania na stronie internetowej organizacji i poddanie się badaniom u lekarza w pobliżu miejsca zamieszkania. Jedyny wywiad jaki został udzielony trwał 10 minut i odbył się za pośrednictwem komunikatora Skype.

Tymczasem współzałożyciel projektu Mars One, Bas Lansdorp oświadczył w skrócie, że wszystko to co powiedział Joseph Roche jest nieprawdą i zapewnił, że lot na Marsa odbędzie się mimo wszystko, choć plany zostały nieco przełożone. Wiele osób uważa, że 6 miliardów dolarów na tak poważną misję kosmiczną to zdecydowanie za mało, choć nie ma nawet pewności czy uda się uzbierać tyle funduszy. Co więcej, organizacja będzie polegać na przyszłej technologii, która na dzień dzisiejszy jeszcze nawet nie powstała. Wszystko to budzi wielkie wątpliwości co do całego projektu.

Zmianynaziemi.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Mars | Mars One

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje