Reklama

Arsen pomoże zrewolucjonizować przemysł i transport

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Monash stworzyli stop magnezu o znacznie zmniejszonej podatności na korozję. W jaki sposób udało się tego dokonać oraz do czego zostanie wykorzystany?

Reklama

Australijskim naukowcom udało się wyeliminować najpoważniejszą wadę stopów magnezu - materiałów cenionych w przemyśle ze względu na ich lekkość - podatność na korozję. Kluczem do sukcesu okazał arsen, którego tlenek na III stopniu utlenienia jest niezwykle trującą substancją, znaną jako arszenik.

Reklama

Badacze donoszą, że już niewielka ilość arsenu jest w stanie zatrzymać reakcję i uchronić metal przez korozją. - To bardzo ważne i aktualnie odkrycie. W erze lekkich materiałów związanych z redukcją zużycia energii i emisji spalin istnieje duże zapotrzebowanie na stopy magnezu w elektronice i transporcie. Ich ewolucja jest jednak hamowana przez dużą podatność na korozję. Nasze rozwiązanie jest obecnie testowane jako funkcjonalny dodatek do komercyjnie wykorzystywanych stopów - powiedział prof. Birbilis z Uniwersytetu Monash.

Nowy stop okaże się nieoceniony w kontekście transportu lotniczego, gdzie niska masa materiałów nabiera szczególnego znaczenia.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: arsen | arszenik | lotnictwo | magnez | stop magnezu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje