5 największych korzyści, które już teraz przynosi 5G

Sieć 5G to przede wszystkim szybki internet mobilny, ale nie tylko – to również zapowiedź wielkich zmian i popularyzacja wielu najnowszych rozwiązań technologicznych, które korzystnie wpłyną na codzienne życie każdego z nas. Benefity związane z pracą zdalną, liczne korzyści dla graczy czy rozwinięcie medycyny na odległość – plusów, które idą w parze z wprowadzeniem sieci 5G jest całe mnóstwo. Oto pięć największych korzyści, które odczuwamy już dziś.

Wokół sieci 5G zupełnie niesłusznie narosło wiele niekorzystnych i szkodliwych mitów. W rzeczywistości bowiem to ponad wszystko bardzo szybki internet mobilny, w Plusie, obecnie najszybszej sieci 5G w Polsce, osiągający prędkość nawet do 600 Mb/s, który już teraz pozytywnie wpłynie na wiele aspektów naszego życia, począwszy od pracy zdalnej, która w obecnych czasach staje się coraz popularniejsza, poprzez gry i medycynę, a kończąc na poprawie codziennego komfortu. To także zapowiedź wielkich technologicznych zmian, które w pozytywnym sensie odczuje każdy z nas. Dzięki sieci 5G transfer danych jest jeszcze szybszy, a internet jeszcze bardziej stabilny.

W roku 2021 sieć 5G przestaje być jedynie nowinką technologiczną. Nie tylko staje się bardziej powszechna, ale również niesie ze sobą dużo korzyści, które każdy z nas odczuje na co dzień. W najbliższym czasie Plus planuje objąć zasięgiem szybkiego internetu łącznie ponad 11 milionów mieszkańców Polski. A już dzisiaj z najszybszego internetu 5G w Plusie może korzystać ponad 7 milionów osób ze wszystkich 16 województw. Poza tym Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. To właśnie głównie z tych dwóch powodów użytkownicy Plusa najsilniej odczują korzyści płynące z popularyzacji sieci 5G. A jest ich całkiem sporo. Oto pięć najbardziej istotnych korzyści w codziennym życiu, które już dziś przynosi sieć 5G.

Benefity związane z pracą czy edukacją zdalną

5G to szybsza transmisja danych, większa pojemność sieci i stabilność połączenia, co odczują wszyscy pracujący i uczący się zdalnie. A tych w dobie pandemii COVID-19 jest coraz więcej. Dzięki sieci 5G model pracy zdalnej ulega gwałtownej poprawie: koniec ze zrywanymi połączeniami, jakość wideokonferencji jest lepsza, a praca w chmurze płynna i komfortowa. Sieć najnowszej generacji eliminuje szereg ograniczeń i trudności, które utrudniają pracę z domu, jak na przykład powolne przesyłanie plików czy niedostateczna jakość wideokonferencji.

Korzyści dla graczy

Dzięki 5G nastąpi rozwój platform gamingowych online, a jakość grania będzie zdecydowanie lepsza. W praktyce po obejrzeniu zapowiedzi gry i kliknięciu "zagraj teraz" błyskawicznie przeniesiemy się do świata wirtualnej rozrywki, bez konieczności pobierania ciężkich tytułów na nasze urządzenie. Co więcej, dla fanów gier online istotne jest także zminimalizowanie opóźnień możliwe za sprawą technologii 5G, które nie pozostają bez wpływu na rywalizację.

Nowe możliwości w medycynie

Wpływ technologii 5G na medycynę może być dwojaki. Z jednej strony to szybsza i łatwiejsza diagnostyka, z drugiej - możliwość przeprowadzania skomplikowanych operacji na odległość. Dzięki błyskawicznemu przekazowi danych powszechniejsza stanie się sytuacja niczym z filmów sci-fi: chirurg będzie mógł śledzić operację zdalnie, na łączu wideo i podejmować decyzje w czasie rzeczywistym. Większe wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych już dziś przyczynia się do poprawy opieki zdrowotnej nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Poprawa komfortu życia

Już dziś w naszych mieszkaniach mamy coraz więcej urządzeń smart. Choć nie ma nas w domu, możemy zarządzać ogrzewaniem i oświetleniem czy na przykład zaplanować włączenie ekspresu do kawy tuż przed obudzeniem. Te i wiele innych podobnych funkcji obsługujemy przez internet za pomocą aplikacji. Dzięki sieci 5G przydatnych funkcji tego typu przybędzie, a inteligentne domy będą się rozwijać.  

Oświetlenie, alarm, kamery czy rozmaite sprzęty ADG będą mogły bez przeszkód łączyć się ze sobą i tworzyć w ten sposób cały ekosystem inteligentnego domu.

Dostęp do sieci w zatłoczonych miejscach

Mieszkańcy dużych miast, jak Warszawa czy Kraków, z pewnością nie raz doświadczyli problemów z dostępem do sieci w zatłoczonych miejscach. Kiedy duża liczba osób w tym samym czasie i na małej przestrzeni korzysta z sieci mobilnej - mogą pojawić się irytujące problemy z jej wydajnością. 5G sprawia, że ten problem znika: nawet tysiące osób zgromadzonych w jednym miejscu (np. na koncercie) mogą korzystać z sieci bez żadnych zakłóceń.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy