Reklama

16 proc. gatunków zagrożonych wyginięciem

Zmiany klimatu spowodowane działalnością człowieka doprowadzą do wymarcia około 16 proc. znanych nam gatunków zwierząt – czytamy na łamach serwisu Slashgear powołującego się na publikację z czasopisma „Science”.

Autorem publikacji jest Mark Urban z Uniwersytetu Connecticut. Jego zdaniem zmieniający się klimat doprowadzi do wyginięcia nawet 16 proc. gatunków zwierząt i będzie miał poważny wpływ na planetę i wszystkie pozostałe organizmy.

Wraz z ocieplaniem się klimatu, rośnie tempo wymierania lub - co może trafniej odda rzeczywistą sytuację - ryzyko wymierania. Najbardziej podatne na zmiany są oczywiście Australia, Nowa Zelandia oraz kraje Ameryki Południowej, gdzie może wyginąć nawet 23 proc. gatunków.

Na podstawie licznych obserwacji Urban ocenił, że przy obecnym wzroście temperatury na poziomie 0,8 stopnia Celsjusza zagrożonych jest 2,8 proc. gatunków. Niestety, sytuacja stale się pogarsza. Jeśli tego nie powstrzymamy - alarmuje Urban - to wzrost o 4,28 stopnia Celsjusza zagrozi istnieniu 16 proc. gatunków.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje