Program Apollo

Wtorek, 16 stycznia 2024 (11:13) Aktualizacja Środa, 13 marca 2024 (10:17)
Program Apollo to seria misji kosmicznych realizowanych przez amerykańską agencję kosmiczną NASA w latach 1961-1972. Głównym celem było wysłanie człowieka na Księżyc i bezpieczne sprowadzenie go na Ziemię. Była to odpowiedź Stanów Zjednoczonych na wyścig kosmiczny ze Związkiem Radzieckim oraz symbol determinacji i zaawansowania technologicznego USA.
Program Apollo - najważniejsze informacje
Program Apollo i lądowanie na Księżycu. /Bridgeman Images/East News /East News

Program Apollo - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    program kosmiczny

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1961-1972

Historia programu Apollo zaczyna się w 1961 roku, kiedy Prezydent John F. Kennedy ogłosił ambitny cel wysłania astronauty na Księżyc i sprowadzenia go na Ziemię przed końcem dekady. To jedno z najsłynniejszych jego przemówień, które było odpowiedzią na sukces ZSRR, który w tym samym roku jako pierwszy wysłał bezpiecznie człowieka, Jurija Gagarina, w przestrzeń kosmiczną.

Pierwsze misje Apollo 

Mimo zaawansowania technologicznego USA i wieloletnich przygotowań, misja Apollo 1 w 1967 roku zakończyła się straszliwą katastrofą. 

Podczas testu na ziemi zginęła cała załoga. Apollo 4, 5 i 6 były misjami bezzałogowymi, które miały na celu przetestowanie różnych komponentów programu i rakiet nośnych w warunkach kosmicznych. 

Apollo 7 - pierwsza misja załogowa

Apollo 7, pierwsza załogowa misja po tragedii Apollo 1, była kluczowym testem modułu dowodzenia i serwisu w orbicie okołoziemskiej udowadniając, że astronauci mogą bezpiecznie żyć i pracować w kosmosie przez czas niezbędny do podróży na Księżyc i z powrotem.

Apollo 8 zrewolucjonizowało program, stając się pierwszą załogową misją, która opuściła orbitę okołoziemską i okrążyła Księżyc, dając ludzkości pierwszy rzut oka na odległą stronę Księżyca oraz zapierającą dech w piersiach panoramę Ziemi wschodzącej nad horyzontem księżycowym. 

Apollo 9 przetestował moduł lądownika księżycowego w orbicie okołoziemskiej, podczas gdy Apollo 10 był generalną próbą wszystkich procedur lądowania na Księżycu, z wyjątkiem samego lądowania.

Misja Apollo 11 i lądowanie człowieka na Księżycu

W lipcu 1969 roku Apollo 11 zmienił historię ludzkości, kiedy Neil Armstrong i Buzz Aldrin zostali pierwszymi ludźmi, którzy postawili nogę na Księżycu, podczas gdy Michael Collins, trzeci uczestnik misji, pozostawał na orbicie księżycowej. 

Apollo 12 kontynuował eksplorację księżycową jeszcze tego samego roku, ale już Apollo 13 napotkał poważne trudności, kiedy eksplozja wewnątrz statku kosmicznego uszkodziła go i tym samym zagroziła życiu załogi. 

Dzięki zdolnościom i innowacyjnemu myśleniu astronautów oraz zespołu wsparcia na Ziemi, uczestnicy misji bezpiecznie wrócili do domu.
 
Apollo 14 wznowił misje księżycowe, a Apollo15 wprowadził lunar rover, umożliwiając astronautom eksplorację większego obszaru powierzchni Księżyca. 

Apollo 16 kontynuował te eksploracje, zanim Apollo 17 w grudniu 1972 roku zakończył serię załogowych misji księżycowych.

Misja Apollo i rakiety Saturn

Rakiety używane w programie Apollo nosiły nazwę Saturn. Najbardziej znana, Saturn V, do dzisiaj pozostaje jednym z najpotężniejszych pojazdów kosmicznych kiedykolwiek zbudowanych. Pierwszy stopień rakiet Saturn V był napędzany pięcioma silnikami F-1, które zapewniały niezbędny ciąg do wyniesienia ogromnej masy pojazdu poza atmosferę Ziemi. 

Drugi stopień używał pięciu silników J-2, a trzeci stopień miał jeden silnik J-2, który wprowadzał statek Apollo na trajektorię księżycową lub na orbitę okołoziemską.
 
Pierwsze loty testowe programu Apollo wykorzystywały mniejsze rakiety Saturn I i Saturn IB. Te rakiety były używane głównie do testowania modułu dowodzenia i serwisu w orbicie okołoziemskiej oraz do wynoszenia załóg na stację kosmiczną Skylab w latach 70. XX wieku. 

Saturn IB miał też pewną wyjątkową rolę w załogowej misji Apollo-Sojuz w 1975 roku, kiedy to połączył się z radzieckim statkiem kosmicznym Sojuz.

Apollo 13. Houston, mamy problem

Słynne zdanie "Houston, mamy problem" zostało wypowiedziane przez astronautę Jacka Swigerta podczas misji Apollo 13 w 1970 roku, kiedy doszło do eksplozji w module serwisowym. 

Na podstawie historii tej misji powstał nagrodzony dwoma Oscarami film w reżyserii Rona Howarda “Apollo 13” z Tomem Hanksem w roli głównej.

Apollo 2 i Apollo 3. Takich misji nie było

Po tragedii misji Apollo 1 NASA zdecydowała się przesunąć kolejne misje i nie przyznawać oficjalnych numerów Apollo 2 i Apollo 3, by uszanować pamięć zmarłych astronautów i jednocześnie kontynuować program bez niepotrzebnego przypominania o tragedii.

Pomnik załogi Apollo 1, podobnie jak na przykład rakietę Saturn V w całości, a także wiele innych artefaktów związanych z programem Apollo, można dziś obejrzeć w Kennedy Space Center na Florydzie.

Więcej na temat Program Apollo

Program Apollo - Wiadomości