Implant

Środa, 22 listopada 2023 (12:18) Aktualizacja Wtorek, 9 stycznia 2024 (11:20)
Implanty to medyczne urządzenia lub materiały, które są chirurgicznie wprowadzane do ciała człowieka, aby zastąpić, wspierać lub poprawiać funkcjonowanie określonych tkanek lub organów. Mogą one przyjmować różne formy, od implantów stomatologicznych, przez protezy kończyn, aż po zaawansowane urządzenia elektroniczne, takie jak rozruszniki serca. Wykorzystanie implantów znacząco przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów, oferując rozwiązania w zakresie rekonstrukcji, rehabilitacji i leczenia różnorodnych schorzeń i urazów.
Implant - najważniejsze informacje
Na implanty decyduje się coraz większa ilość pacjentów. /123RF/PICSEL

Implant - najważniejsze informacje

Co to są implanty i jak zmieniają życie pacjentów?

Implant to inaczej wszczep. Słowo pochodzi od łacińskiego “im” czyli “w” oraz “plantare” - “sadzić”. To ciało obce wprowadzone na stałe do żywego organizmu w celu rekonstrukcji uszkodzonego organu w celu przywrócenia naturalnej funkcji, bądź w niektórych przypadkach - estetyki. W medycynie najczęściej stosowane są implanty zastępujące tkanki twarde, np. kość.
 
Dziedziną zajmującą się tym obszarem jest implantologia, która prócz samego wprowadzania implantów i ich interakcji, bada także budowę, właściwości, wskazuje najlepsze możliwe środowisko do przyjęcia się wszczepu oraz weryfikuje przyczyny odrzuconych implantów.
 
Implanty są stosowane w ortopedii, do wymiany kości lub stawów, jedną z najczęściej przeprowadzanych operacji w tej dziedzinie jest wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego oraz kolanowego. Kolejną dziedziną, w której wykorzystuje się implanty jest stomatologia, gdzie zastępują utracone zęby, a także do osadzania egzoprotez.
 
Reimplantacja, czyli wszczepienie utraconego zęba bez konieczności stosowania sztucznie zbudowanego implantu wykorzystywana jest w przypadku, gdy ząb pacjenta jest dobrze zachowany.
 
Współczesna implantologia ortopedyczna i stomatologiczna opierają się na zjawisku odkrytym przez szwedzkiego ortopedę - Per-Ingvara Brånnemarka, czyli osseointegracji.
 
W 2021 roku, w krakowskim Szpitalu na Klinach, przeprowadzono pierwszą w Polsce osseointegrację - wszczepienie endoprotezy, która mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów egzoprotezy.

Dzięki zastosowaniu tej metody nie ma konieczności zakładania leja kikutowego, który mógł powodować dyskomfort u pacjentów, a także na początku stosowania, bolesne odgniecenia i otarcia. Po zastosowaniu łączenia egzo- i endoprotezy mechanizm łatwo się rozłącza i przyłącza, a założenie trwa kilka sekund.
 
Chirurgia estetyczna/plastyczna jest kolejną odnogą medycyny, w której wykorzystuje się implanty. Najpopularniejszą operacją, podczas której są wszczepiane, jest powiększenie piersi implantami silikonowymi, które są obecnie najbardziej popularne lub wypełnionymi solą fizjologiczną. Zabieg ten wiedzie prym popularności od lat 90. XX wieku. Pomiędzy rokiem 1997 a 2015 liczba wykonywanych zabiegów wzrosła trzykrotnie. W drugiej dekadzie XXI wieku popularne stały się także zabiegi powiększenia pośladków, modelowania brzucha (implanty mające imitować mięśnie brzucha “musculi abdominis”). Innym częstym zabiegiem w chirurgii plastycznej jest wszczepianie implantów policzków.
 
Kolejnym ważnym implantem w medycznym świecie jest implant ślimakowy. Jest to zaawansowane elektroniczne urządzenie, którego wszczepienie ma miejsce podczas chirurgicznej operacji. Korzystają z niego osoby z głębokim niedosłuchem czy obustronną głuchotą. Implant nie jest wstanie przywrócić słuchu fizjologicznego, ale jakościowo do niego zbliżony, dzięki czemu pozwala na rehabilitację osobom z głębokim niedosłuchem. Samo urządzenie składa się z części zewnętrznej, zmieniającej dźwięki w sygnały elektryczne, przekazywane do części wewnętrznej - znajdującej się pod skórą w loży kostnej, czyli wyżłobionej przez chirurga kości czaszki. W ślimaku (część ucha wewnętrznego) umieszcza się elektrodę, która impulsem elektrycznym pobudza nerw słuchowy. Pierwsza taka operacja miała miejsce 16 lipca 1992 roku w warszawskiej Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej. 

Neuralink. Projekt Elona Muska

Elon Musk znany z wielu śmiałych projektów, takich jak prywatne loty w kosmos czy innowacyjnych samochodów elektrycznych Tesla, w 2023 roku ogłosił pracę nad projektem Neuralink, który działa na polu neurotechnologii. Zamierzonym celem jest wszczepienie do ludzkiego mózgu implantu, który będzie kluczową częścią interfejsu mózg-maszyna. Ma mieć zastosowanie w chorobach, które odbierają władzę nad ciałem, zachowując przy tym w pełni sprawny mózg. Musk dostał zgodę od FDA na prowadzenie badań klinicznych na ludziach.

Temat Implant znajdziesz również w serwisie:

Implant - Wiadomości

Implant - Wideo