HDR

Środa, 22 listopada 2023 (12:17) Aktualizacja Środa, 27 grudnia 2023 (14:28)
HDR, czyli High Dynamic Range, to technologia, która pozwala na lepsze oddanie detali w bardzo jasnych i bardzo ciemnych obszarach obrazu. Jest stosowana zarówno w fotografii, jak i w telewizji oraz grach wideo. HDR znacząco poprawia jakość wizualną poprzez zwiększenie kontrastu i nasycenia kolorów. Dzięki tej technice, obrazy wydają się bardziej realistyczne i żywe, zbliżając się do tego, jak postrzega je ludzkie oko. HDR staje się coraz bardziej popularny w nowoczesnych urządzeniach - telewizorach, monitorach i smartfonach, oferując użytkownikom wyjątkowe wrażenia wizualne.
HDR - najważniejsze informacje
HDR jest stosowany m.in. w telewizorach. /123RF/PICSEL

HDR - najważniejsze informacje

Obraz HDR to skrót z angielskiego wyrażenia High Dynamic Range. Jest to obraz o zakresie jasności (luminancji) porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Zakres jasności definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego. W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to obraz o dużej różnicy między ciemnymi a jasnymi tonami. Co więcej, wszystkie pośrednie tony są w nim precyzyjnie ujednolicone. W praktyce oznacza to po prostu, że kolory są żywsze, a detale bardziej widoczne.
 
Efekt ten jest widoczny przede wszystkim w scenach i obrazach, w których głęboka czerń łączy się z bielą. Patrząc na taki obraz, mamy wrażenie jakbyśmy widzieli go na żywo.
 
Aby lepiej zrozumieć to pojęcia najlepiej odwołać się do sposobu widzenia obrazów przez człowieka. “Obrazem” nazywamy to, co widzimy za pomocą ludzkiego wzroku. Wzrok człowieka reaguje na fale elektromagnetyczne o długości z danego zakresu, a fale w tym zakresie nazywane są światłem.
 
Podstawowymi parametrami światła są częstotliwość i intensywność. Częstotliwość określa barwy, które widzimy na obrazie. Częstotliwość fali jest odwrotnie proporcjonalna do długości fali. Drugim parametrem światła jest intensywność, która opisuje energię, jaka dociera do oka ludzkiego. To, że jedne przedmioty na obrazie są ciemniejsze, a inne jaśniejsze wynika z faktu, że przedmioty te emitują wiązki fal o różnych intensywnościach.
 
Na przykład urządzenie takie jak aparat czy monitor rejestrują lub generują obrazy o ograniczonym lub niskim zakresie dynamiki nazywane w skrócie obrazami LDR (z angielskiego: Low Dynamic Range). Ludzki wzrok rejestruje obrazy o wysokim zakresie dynamiki czyli w skrócie obrazy HDR. 

Jakie są rodzaje obrazu HDR? 

Istnieją cztery rodzaje tego obrazu: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG.
 
  • HDR10 – podstawowy standard obrazu HDR z10-bitowym przetwarzaniem koloru. Jest to najbardziej powszechny i najczęściejspotykany standard, ale też – z punktu widzenia możliwości i jakości obrazu –najsłabszy.
     
  • HDR10+ - nowocześniejsza forma standardu HDR10. Kodowanie obrazu jest w dalszym ciągu 10-bitowe.
     
  • Dolby Vision – najdoskonalszy pod względem możliwej do uzyskania jakości obrazu standard HDR; przetwarzanie danych odbywa się 12-bitowo, dzięki czemu telewizor może otrzymać więcej danych o tonalnej rozpiętości sceny i właściwie zaprezentować finalny obraz filmy HDR/DolbyVision na ekranie.

  • HLG to skrót od Hybrid Log Gamma – standard ten powstał przede wszystkim dla programów telewizyjnych nadawanych na żywo. Umożliwia on kodowanie metadanych HDR w przekazach live.

Więcej na temat HDR

HDR - Wiadomości