Energia odnawialna

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:24) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (12:51)
Energia odnawialna pochodzi ze źródeł nieustannie odnawianych i uznawanych za niemożliwe do wyczerpania nawet w toku masowego korzystania. Odnawialne źródła energii są przyjazne dla środowiska, a ich wykorzystanie w znacznie mniejszym stopniu przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych.
Energia odnawialna - najważniejsze informacje
Energia wiatrowa to energia odnawialna. /Chip Somodevilla /AFP

Energia odnawialna - najważniejsze informacje

Co to jest energia odnawialna i OZE?

Wśród rodzajów OZE – Odnawialnych Źródeł Energii – warto wymienić energię: 
  • słoneczną, 
  • wiatrową, 
  • hydrotermalną, 
  • geotermalną, 
  • fal oraz prądów morskich, 
  • z biomasy czy biogazu. 
Obecnie wśród konsumentów największą popularnością cieszy się energia promieniowania słonecznego, przechwytywana przez gospodarstwa domowe za pomocą instalacji PV – fotowoltaicznych.  

Coraz popularniejszym urządzeniem, które umożliwia eksploatację energii odnawialnej, jest pompa ciepła. Służy ona do ogrzewania budynków oraz instalacji ciepłej wody użytkowej. 

Korzystanie z OZE opłaca się finansowo

Prąd uzyskany w efekcie eksploatacji odnawialnych źródeł energii jest w praktyce darmowy – jedynym kosztem jest cena instalacji oraz jej konserwacja.

Energia odnawialna zyskuje na popularności. OZE to branża notująca stałe wzrosty – energetyka odnawialna jest jednym z najszybciej rosnących sektorów przemysłu na świecie.

Eksploatacja OZE nie jest świeżym nabytkiem ludzkości. Ludzie od dawna wykorzystywali OZE do zasilenia zupełnie różnych, czasami dość prymitywnych urządzeń. Na przykład młyny wodne były używane już w starożytnym Rzymie.

Inaczej niż w przypadku elektrowni jądrowych czy węglowych, elektrownie odnawialne (takie jak wiatrowe czy słoneczne) nie produkują odpadów podczas wytwarzania energii.

Temat Energia odnawialna znajdziesz również w serwisie:

Energia odnawialna - Wiadomości