Elektrownia słoneczna

Środa, 22 listopada 2023 (12:03) Aktualizacja Piątek, 22 grudnia 2023 (15:47)
Elektrownia słoneczna to rodzaj elektrowni, która wykorzystuje energię słońca do wytwarzania energii elektrycznej. Działa ona na zasadzie przetwarzania światła słonecznego na prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych lub przez skoncentrowanie promieni słonecznych w technologii termicznej. Jest to ekologiczne i odnawialne źródło energii.
Elektrownia słoneczna - najważniejsze informacje
Farma fotowoltaiczna Brudzew /INTERIA.PL

Elektrownia słoneczna - najważniejsze informacje

Co to jest elektrownia słoneczna?

Elektrownia słoneczna to zespół urządzeń, które przekształcają energię promieniowania słonecznego (odnawialne źródło energii) na energię użytkową, czyli cieplną lub elektryczną. Elektrownie słoneczne nazywane są również farmami fotowoltaicznymi, z powodu dużych powierzchni, które zajmują konkretne moduły. Jest to alternatywa dla tradycyjnych metod pozyskiwania prądu.

Elektrownia słoneczna to konstrukcja, która pobiera ciepło z promieni słonecznych, a następnie przekształca je na energię elektryczną. Ilość wyprodukowanego prądu zależy najczęściej od powierzchni baterii fotowoltaicznych, pobierających ciepło z padających na nie promieni.
 
Budowa farmy fotowoltaicznej to dość prosta instalacja. Składa się ona z kilku elementów, takich jak:
  • moduły słoneczne, zwane również bateriami;
  • inwertery – to one przekształcają ładunki pobrane z baterii na energię elektryczną;
  • przewody łączące poszczególne elementy.
 
Aktualnie tego rodzaju technologie cieszą się coraz większą popularnością, a to dlatego, że koszty instalacji zwracają się w ciągu kilku lat. Baterie fotowoltaiczne zakłada się obecnie bardzo często w domach jednorodzinnych lub budynkach firmowych. Są one z pewnością źródłem sporych oszczędności w zakresie czerpania energii elektrycznej. Elektrownie słoneczne mogą być też pomocne w mniejszych miejscowościach. Stanowią wówczas alternatywę do zasilania wielu urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak np. instalacje centralnego ogrzewania.
 
Założenie farmy fotowoltaicznej jest z pewnością również rozwiązaniem ekologicznym. Ten sposób pozyskiwania energii przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla, ponieważ podczas wytwarzania prądu nie generuje żadnych szkodliwych związków, takich jak na przykład gazy cieplarniane. 

Korzyści energii słonecznej

Wykorzystanie energii słonecznej przez człowieka ma praktycznie same zalety, choć nie tylko. Do korzyści z pewnością można zaliczyć:
  • korzyści ekonomiczne (instalacja pozwala na zredukowanie rachunków za prąd niemal do zera);
  • korzyści ekologiczne (energia słoneczna nazywana jest często zieloną energią, bo jest przyjazna naturze, a instalacja jest nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt);
  • korzyści logistyczne (instalacje można ustawić zarówno na dachu, jak i na gruncie).

Temat Elektrownia słoneczna znajdziesz również w serwisie:

Elektrownia słoneczna - Wiadomości