Antarktyda

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:44) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:06)
Antarktyda to jeden z kontynentów na Ziemi (piąty co do wielkości). Stanowi ona część Antarktyki, czyli obszaru położonego poniżej 60. południka. Jest to wyjątkowy kontynent, większy od Oceanii i Europy, który jest ewenementem ze względu na to, że nie ma na nim rodzimej populacji. Na tym obszarze nie występują także żadne państwa. Trzeba jednak pamiętać, że za administratorów niektórych jej obszarów uznają się takie państwa, jak Norwegia, Nowa Zelandia, Australia, Wielka Brytania, Francja, Argentyna oraz Chile.
Antarktyda - najważniejsze informacje
Antarktyda. /123RF/PICSEL

Antarktyda - najważniejsze informacje

W skład Antarktydy wchodzą następujące wyspy: Wyspa Bouveta, Orkady Południowe, Georgia Południowa, Sandwich Południowy, Szetlandy Południowe, Wyspa Piotra I, Wyspy Heard i McDonald, Wyspa Scotta, Wyspy Belleny’ego. 

Największą stacją polarną na tym kontynencie jest McMurdo Station. Może pomieścić nawet 1 000 pracowników. Populacja Antarktydy zmienia się wraz z porami roku, a latem dochodzi do około 5 000 osób. Średnia gęstość zaludnienia tego obszaru to tylko 0,00078 człowieka na każdy kilometr kwadratowy. Jest to związane z trudnymi warunkami panującymi na Antarktydzie. 
Prawie cała powierzchnia kontynentu jest pokryta lodem, a zaledwie 2% terytorium jest go pozbawione. Zimą pokrywa w pobliżu brzegów ma około 3 m grubości, natomiast w głębi lądu – około 2 km. Od Antarktydy systematycznie odrywają się ogromne góry lodowe.

Antarktyda. Tam zawsze jest mróz

Jest to najzimniejszy kontynent na Ziemi. Najniższa zanotowana temperatura wynosiła -89,2°C (21 lipca 1983 roku) i została zarejestrowana na stacji polarnej Wostok. Z kolei najwyższa to 18,3°C (6 lutego 2020 roku). Antarktyda to jeden z najszybciej ocieplających się obszarów na świecie. 

Bogata flora i fauna na Antarktydzie

Kontynent ten słynie także z bogatej fauny. Występują tu m.in. pingwiny, albatrosy, kormorany i rybitwy. Pierwsze z nich dominują wśród ptaków. Można tutaj także spotkać 4 endemiczne gatunki ssaków, takie jak: krabojad foczy, weddelka arktyczna,  amfitryta lamparcia i foczka mała. Na Antarktydzie występuje także około 1150 gatunków grzybów, z których ponad 400 to porosty. 
Ze względu na trudne warunki klimatyczne wzrost roślin jest znacząco utrudniony. Flora jest mało zróżnicowana i pojawia się tylko na ograniczonych obszarach. W większości są to mszaki. 
Najwyższym szczytem Antarktydy jest Masyw Vinsona o wysokości 4 892 m n.p.m. Jest on zaliczany do Korony Ziemi. Jego zdobycie uważane jest za jedno z największych wyzwań logistycznych dla alpinistów głównie ze względu na to, że wymaga odbycia wieloetapowej podróży. 

Temat Antarktyda znajdziesz również w serwisie:

Antarktyda - Wiadomości

Antarktyda - Wideo