Reklama

Niepiśmienne, etiopskie dzieci hakują tablety

W jednej z etiopskich wiosek przeprowadzono ciekawy eksperyment. Grupie niepiśmiennych dzieci przekazano tablety Motorola Xoom bez żadnych instrukcji. Po pół roku okazało się, że dzieci doskonale posługują się sprzętem, a nawet potrafią go hakować!

Reklama

Akcja została przeprowadzona przez fundację One Laptop Per Child, której celem jest dostarczanie komputerów do nauki dla dzieci w krajach rozwijających się. Co ciekawe, na miejsce eksperymentu specjalnie została wybrana wioska, w której poziom piśmiennictwa wynosił całe 0 proc.

Zestaw tabletów Motorola Xoom wypakowano w centrum wioski i pozostawiono samym sobie. Zainteresowane sprzętem dzieci po kilku minutach potrafiły włączać sprzęt, a po 5 dniach obsługiwały już połowę aplikacji. Dzięki zainstalowanemu programowi Nell, służącemu do nauki języka angielskiego, po 2 tygodniach rozumiały angielski alfabet.

Najciekawsza jest jednak umiejętność, którą dzieci posiadły po 5 miesiącach. Po tym czasie potrafiły włączać kamerę w tablecie, pomimo że producent umyślnie zablokował możliwość jej aktywacji.

Eksperyment w etiopskiej wiosce pokazuje, że tablety to faktycznie wyjątkowo intuicyjne urządzenia, do obsługi których nie potrzeba żadnych wyspecjalizowanych umiejętności manualnych. I że technologię jest w stanie opanować każdy, niezależnie od szerokości geograficznej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje