Reklama

Sprawy na telefon

Telefon komórkowy uratuje przed jazdą na gapę, pozwoli zapłacić za drobne zakupy lub usługi, pomoże wezwać pomoc czy zablokować skradzioną kartę. Przedstawiamy 11 sposobów zaoszczędzenia czasu, nerwów i pieniędzy dzięki komórce.

Reklama

Usług, które pozwalają wykorzystać telefon do praktycznych celów, sukcesywnie przybywa. Jedyny problem to taki, że wiele z nich działa tylko w wybranych miastach, na ograniczonym obszarze. Wymagają też pewnych przygotowań, ale w opisywanych tu przykładach są to proste czynności, zajmujące niewiele czasu. Część powiązana jest z mobilnymi płatnościami, obecnie realizowanymi za pośrednictwem serwisu mPay , w którym trzeba założyć konto i zasilić jakąś kwotą. Jeszcze w tym półroczu mogą się pojawić inne serwisy tego typu, a dzięki temu może też szerzej dostępne usługi.

1. BILET KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Reklama

W Warszawie, jeśli masz aktywne konto w mPay, kupisz przez komórkę 10 rodzajów biletów ZTM - na autobus, tramwaj i metro, a w Lublinie 2 rodzaje biletów. Mogą to być bilety normalne lub ulgowe.Jeśli korzystasz z sieci Plus lub Play, wybierasz w celu zakupu biletu bezpłatny numer *145*kod_biletu#, w pozostałych sieciach dzwonisz na numer 791 145 145, płatny wg taryfy operatora, a potem wybierasz tonowo kod biletu (znajdziesz go na naklejkach w pojazdach). Natychmiast dostaniesz informację zwrotną z opisem biletu. Musisz ją zatwierdzić, podając w odpowiedzi kod PIN do usługi mPay (definiujesz go podczas rejestracji konta). Masz już bilet - na ekranie wyświetli się informacja o rodzaju biletu i czasie ważności, dostaniesz też SMS-em potwierdzenie płatności. Gdy pojawi się kontroler, dzwonisz na bezpłatny numer widoczny na jego identyfikatorze (odpowiedni dla twojej sieci), na tej podstawie zweryfikuje on ważność biletu.

Artykuł pochodzi z magazynu PC Format - numer 04/2010. Sprawdź, co jeszcze ciekawego znajdziesz w tym numerze

2. BILET KOLEJOWY

Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa WKD i wybrane pociągi spółki Przewozy Regionalne honorują bilety ZTM aglomeracji warszawskiej na określonym obszarze (do sprawdzenia pod tym adresem). Dotyczy to biletów ważnych minimum dobę. Możesz więc w tych pociągach kupić bilet, tak jak opisaliśmy w poprzednim rozdziale.

Bilet z komórki za pośrednictwem mPay kupisz na przejazd pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej SKM, podlegającej ZTM w Warszawie; obowiązuje taka sama taryfa jak w innych środkach komunikacji miejskiej. Prawdopodobnie od 1 czerwca osoby mające konto w mPay będą mogły przez komórkę rezerwować miejsca i kupować bilety na niektóre pociągi PKP na terenie całego kraju. Umożliwi to usługa BILkom, w której trzeba będzie się wcześniej zarejestrować. Telefon musi obsługiwać MMS-y, gdyż zakupiony bilet będzie wysyłany do klienta w postaci grafiki - fotokodu.

3. WYSZUKIWANIE POŁĄCZEŃ

Usługa BILkom jest częścią Systemu Informacyjnego Obsługi Transportu Kolejowego SITKol, który już teraz oferuje mobilne wyszukiwanie połączeń w Polsce i w Europie. Należy wejść w telefonie na stronę mobilną wap.sitkol.pl (można też zainstalować aplikację dostępną na stronie naw.sitkol.pl ważącą ok. 200 KB). Można na niej przeglądać odjazdy i przyjazdy na poszczególnych stacjach, wyszukiwać połączenia kolejowe między dwiema miejscowościami lub połączenie "od drzwi do drzwi". W przyszłości, jeśli dla wybranego połączenia będzie możliwe kupno biletu, wyświetli się przycisk Kup bilet.

Jeśli chcesz tylko sprawdzić połączenie między dwiema stacjami, możesz to zrobić, wysyłając SMS na numer 71 757 (koszt 1,22 zł) z zapytaniem, np. Warszawa Centralna do Gdańsk. Otrzymasz informację zwrotną o 5 najbliższych połączeniach. Jeśli w zapytaniu umieścisz dodatkowo godzinę, np. 1630 - dostaniesz informację o 5 połączeniach po tej godzinie, a dla słowa detale - informacje o jednym połączeniu ze stacjami i godzinami przesiadek.

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy