Pager – zapomniany poprzednik komórki

Nim na rynku telekomunikacyjnym zaczęły rządzić telefony komórkowe, swoje pięć minut miało urządzenie o nazwie pager. Czy ktoś jeszcze pamięta, co to takiego?

Ogólna definicja mówi, że pager to urządzenie elektroniczne, służące do komunikowania się przy pomocy krótkich wiadomości, wyświetlanych na niewielkim ekranie. To trochę jak SMS, ale pagery pracowały w tzw. jednostronnych sieciach przywoławczych, które dostarczały informacje do adresata, lecz nie pozwalały na odpowiedź zwrotną.

Systemy przywoławcze na ogół wykorzystywały drogę radiową - albo istniejące nadajniki np. UKF, albo sieć nadajników własnych, należących do operatora. Z czasem pojawiły się również jednostronne protokoły cyfrowe, lecz los pagerów był już przesądzony - zostały one wyparte przez upowszechniające się telefony komórkowe, umożliwiające komunikację w dwie strony.

Reklama



Pierwsze pagery pojawiły się w roku 1950 i w kolejnych latach urządzenia te zdobyły - szczególnie w USA - sporą popularność. W latach swej świetności masowo wykorzystywane były m.in. przez służby mundurowe, a także przez biznesmenów i lekarzy (pamięta ktoś serial "Ostry dyżur"?). Obecnie urządzeń tych praktycznie się już nie używa, choć podobno czasami wciąż są one stosowane w miejscach, gdzie sieci komórkowe nie mają zasięgu lub gdzie używanie komórek jest zabronione.

W Polsce pagery nigdy nie zdobyły większej popularności, bo nim zdążyły się na dobre przyjąć, nad Wisłę zawitały również telefony komórkowe. Jednokierunkowe powiadomienia były bez szans w starciu z SMS-ami...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telefon komórkowy | Bill Clinton
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy