Reklama

Ryb ciepłokrwistych jest więcej niż myśleliśmy

Naukowcy znaleźli trzy kolejne gatunki ryb, które - pomimo tego, czego uczymy się w szkole - są w pełni ciepłokrwiste. Należą one do rodzaju Lampris.

Niedawno ryby Lampris znalazły się na pierwszych stronach gazet, gdy okazało się, że jest to pierwszy w pełni ciepłokrwisty gatunek ryb, jaki znamy. Żyjąc w lodowatych głębiach, ogrzewa swoją krew, stale trzepocząc płetwami. Takie zachowanie pozwala na utrzymanie temperatury wewnętrznej na poziomie 4-5oC.

Zarówno biolodzy morscy, jak i rybacy zauważyli, że już od jakiegoś czasu lamprisy łapane w różnych oceanach wyglądają inaczej. Od dawna oficjalnie uznawano tylko dwa gatunki, z których jeden występuje w wodach tropikalnych i umiarkowanych, podczas gdy drugi pływa w Oceanie Południowym.

Ale pewien klient kupujący ryby na Hawajach zauważył, że jeden z lamprisów ma oczy innej wielkości od innych, uruchomił szereg wydarzeń, które w końcu wpłynęły na taksonomię tych ryb. Kiedy naukowcy zagłębili się w analizę zwierząt pochodzących z różnych stron świata odkryli, że różnic w morfologii jest znacznie więcej. Okazuje się, że gatunków należących do rodzaju Lampris jest co najmniej pięć.

Naukowcy nie mają jednak pewności, czy gatunków tych nie jest jeszcze więcej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje