Zagadki przyrody

Odnaleziono zęby najwcześniejszych przodków ssaków

Ludzie wywodzą się z długiej linii organizmów, która została zapoczątkowana przez niewielkie zwierzę przypominające współczesną ryjówkę. Te stworzenia przemierzały świat ok. 145 mln lat temu.

Naukowcy sądzą, że odkryte stworzenie jest najwcześniejszym znanym przodkiem grupy zwierząt zawierającej większość współczesnych ssaków - od małego nietoperza trzmielowatego po gigantycznego płetwala błękitnego.

Niesamowite odkrycie zostało dokonane przez studenta Uniwersytetu w Portsmouth, który przeglądał materiały zebrane ze skał kredowych, które tworzą linię brzegową Dorset. Podczas tych analiz student natknął się na dwa małe zęby. Jego przełożony, dr Steve Sweetman potwierdził, do kogo one należały.

- Zęby są zaawansowanym efektem ewolucji, więc od razu zrozumiałem, że patrzę na szczątki wczesnokredowych ssaków, które bardziej przypominały te, które żyły jakieś 60 mln lat później - powiedział dr Sweetman.

Zęby prawdopodobnie należały do gatunku wczesnych ssaków wyższych, z tej samej linni, do której należą ludzie. Stworzenie, do którego należały zęby, było najprawdopodobniej futrzastym zwierzęciem nocnym, żywiącego się zarówno owadami, jak i roślinami.

Naukowcy od dawna debatują, kiedy pojawiły się pierwsze ssaki wyższe. Większość teorii koncentruje się na okazie znalezionym w Chinach, który liczy ok. 160 mln lat. Zęby znalezione w Dorset mogą należeć do tego samego gatunku.

- Znalezione zęby są niewątpliwie najwcześniejszymi należącymi do organizmu z linii ssaków, która prowadzi do naszego gatunku - dodał dr Sweetman.

Dalsza analiza wykazała, że znalezione zęby nie tylko należały do dwóch różnych zwierząt, ale i do dwóch innych gatunków - Durlstotherium newmani i Durlstodon ensomi.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ząb | ssaki | paleontologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy