Reklama

O czym śnią psy i koty?

Psy i koty także mają sny. Ich treść zaskoczy niejednego posiadacza milusińskiego czworonoga.

Według dr Deirdre Barrett, psycholog z Harvard Medical School, do tej pory nie wiedzieliśmy zbyt wiele o mechanice i treści marzeń sennych naszych futrzanych kompanów. Nie powinno to nikogo dziwić, zwłaszcza, że o naszych własnych snach mamy wręcz szczątkową wiedzę.

Obecnie możemy jedynie spekulować na temat tego, co śni się zwierzętom, choć ich zachowania mogą dać naukowcom kilka wskazówek. Pozostałe ssaki mają podobny cykl snu, co ludzie, który obejmuje także fazę REM, w której pojawiają się sny.

Podczas eksperymentu przeprowadzonego na początku lat 60. ubiegłego wieku, badacze wyłączyli część mózgu kota odpowiedzialną za powstrzymywanie ruchów ciała zwierzęcia podczas snu. W konsekwencji, po wejściu w fazę REM, kot zaczął prężyć grzbiet, wić się oraz syczeć, co wyraźnie sugerowało, że śnił o polowaniu.

Reklama

Gdy eksperyment powtórzono na psach, zaobserwowano inne skutki. Poruszały się w nieagresywny sposób, wydawały się radosne, co może oznaczać, że śniły o zabawie z innymi psami lub swoimi właścicielami. Barrett wyjaśniła, że psy mają ogromne emocjonalne przywiązanie do właścicieli i dlatego najprawdopodobniej o kontakcie z nimi śnią podczas drzemki.

Wszystkie zwierzęta, u których występuje podczas snu raza REM mają marzenia senne, co wyklucza większość gadów i ryb. Częstotliwość i czas trwania fazy REM różni się znacznie między gatunkami, co sugeruje, że słonie czy żyrafy śnią w zupełnie inny sposób, niż ludzie.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta domowe | Psy i koty | sny | marzenia senne | REMEDIS