Reklama

Jaszczurka przystosowała się do nowych warunków środowiskowych

Ewolucja nie ma ustalonego harmonogramu. Czasami pojawienie się zmian w obrębie gatunku może zająć kilka lat, a czasami nawet miliony. Naukowcy odkryli niezwykłe jaszczurki, które potrzebowały na to zaledwie kilka miesięcy.

Jaszczurki z rodzaju Uta są nakrapiane brązowymi, piaskowymi znakami, które pomagają im wtopić się w środowisko pustyni Mojave. Ale niewielka liczba jaszczurek żyjących na pustyni Pisgah Lava Flow jest czarna, podobnie jak ich otoczenie. Ta obserwacja wywołała zaciekawienie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

Jaszczurka o jasnym zabarwieniu na czarnej skale jest łatwym łupem dla drapieżników. Jak to możliwe, że zwierzęta przetrwały na tyle długo, aby rozwinęło się u nich ciemniejsze zabarwienie? Okazuje się, że jaszczurki mogą szybko przystosować się do nowego środowiska. Wystarczy spojrzeć na załączone zdjęcie - to ten sam osobnik zaledwie cztery miesiące po zamianie czarnej lawy na piaskowe otoczenie.

Co ciekawe, u jaszczurek występują dziedziczne różnice w pigmentacji. Zwierzę może urodzić się brązowe, ale jeżeli zacznie żyć w innym środowisku, błyskawicznie się do niego przystosowuje, a jej skóra ciemnieje. Te wyuczone zmiany są przekazywane potomstwu. To zjawisko zwane efektem Baldwina. Po raz pierwszy udokumentowano jego występowanie poza warunkami laboratoryjnymi.

Efekt Baldwina istnieje dzięki fenotypowej plastyczności - zdolności jednego genotypu do wyrażania się w więcej niż jeden sposób, gdy jest on wystawiony na działanie różnych środowisk. Jaszczurki mają dwa geny kodujące ich zabarwienie poprzez kontrolowanie produkcji melaniny.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje