Reklama

Znany rosyjski pilot: Su-57 może wygrać z F-35

Były rosyjski pilot testowy Magomied Tołbojew, w rozmowie z rosyjską agencją TASS, powiedział dziennikarzom, iż rosyjski myśliwiec piątek generacji mógłby skutecznie pokonać samolot F-35 w pojedynku typu „jeden na jeden”.

Sukhoi Su-57 miałby mieć możliwość wygrania z myśliwcem F-35 podczas pojedynku jeden na jeden. Magomed Tołbojew powiedział, iż Su-57 z łatwością zabije F-35, jeśli obie konstrukcje będą zmuszone do walki. F-35 ma, według byłego rosyjskiego pilota testowego, nie być zdolnym do tak agresywnego manewrowania. To, co jest jednak przewagą amerykańskiego myśliwca, to elektronika znajdująca się na pokładzie. Tołbojew sprzeciwia się jednak wszelakiej elektronice w kokpicie, która jego zdaniem może zostać zagłuszona nawet przez rozbłyski słoneczne.

Reklama

Tołbojew scharakteryzował także Su-57 jako genialny samolot, podkreślając jednak, że czasy walki jeden na jeden minęły praktycznie bezpowrotnie.

"Dzisiaj nie walczysz już jeden na jednego - wszystko zależy od twojego wsparcia. Obecnie istnieje wojna elektroniczna. To nie są sparingi w powietrzu, a kompleksowe podejście do kwestii taktycznych" - przekazał rosyjski pilot.

Eksperci wojskowi sceptycznie odnieśli się do słów Tołbojewa twierdząc, że myśliwiec F-35 jest w stanie wykrywać przeciwników z dużej odległości, a także omijać wrogie radary, pozostając nieuchwytnym.

Kluczem do strategii myśliwca Lightning III jest jego niewidzialność, która musi chronić samolot przed ciekawskimi spojrzeniami rosyjskich radarów, zanim zdadzą sobie sprawę, że znajdują się w ogrniu amerykańskich pocisków.

Warto przypomnieć, że polskie siły powietrzne zdecydowały się na zakup samolotów F-35 od Amerykanów. Wartość umowy wynosi w tym przypadku około 4,6 miliarda dolarów, a jej celem jest dostarczenie do polski około 32 samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym oraz logistycznym. 

Magomied Tołbojew to rosyjski pilot-oblatywacz, został odznaczony tytułem  Bohatera Federacji Rosyjskiej. W tym miesiącu legendarny pilot testowy obchodzi swoje 70. urodziny.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: F-35 | Su-57