Reklama

Izraelską granicę będą patrolować autonomiczne pojazdy

Izrael chce zabezpieczyć swoją granicę ze Strefą Gazy za pomocą uzbrojonych, autonomicznych pojazdów.

Sytuacja na granicach Izraela jest niemal cały czas napięta, szczególnie w okolicach Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela pracują więc ciągle nad rozwijaniem technologii wspomagających patrolowanie zagrożonych obszarów. Najnowszym wynalazkiem stworzonym w tym celu jest Border Protector Unmanned Ground Vehicle (UGV). To nic innego jak uzbrojone pojazdy zwiadowcze, które wkrótce mają stać się autonomiczne.

Reklama

UGV bazuje na Fordzie F-350 - klasycznym amerykańskim pick-upie, który został dodatkowo wyposażony w szereg specjalistycznych technologii dostarczonych przez izraelską firmę Elbit Systems. Pojazd posiada cztery kamery służące do sterowania i system kamer obserwacyjnych, które tworzą wspólnie pełny podgląd otoczenia w 360 stopniach. 

Pojazdy są już testowane, jednak na razie sterują nimi piloci, którzy siedzą w odległych bazach i nawigują za pomocą joysticka, kierownicy i pedałów. Póki co, UGV nie są także uzbrojone. Już wkrótce to wszystko ma się to jednak zmienić - maszyny mają poruszać się same, a na dachu znajdować się będzie karabin maszynowy (wciąż jednak operowany przez człowieka). 

Autonomiczne maszyny początkowo mają patrolować tylko granicę ze Strefą Gazy, jednak ostatecznie będą wdrożone także na innych granicach: z Egiptem, Jordanią, Syrią i Libanem. UGV zastąpi pół-autonomiczny pojazd Guardium, który został wdrożony przez siły izraelskie w 2009 roku. 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: samochody autonomiczne | wojsko