Reklama

DroneGun Tactical - karabin do przechwytywania dronów

Australijska firma DroneShield stworzyła urządzenie w kształcie karabinu, zdolne do zestrzelenia i przejęcia nieautoryzowanych dronów za pomocą fal radiowych.

Drony stają się coraz bardziej popularne, coraz bardziej irytujące, a nawet niebezpieczne. Wśród nich jest wiele modeli wykorzystywanych do zadań militarnych, w tym śledzenia, przechwytywania czy szpiegowania. Chociaż istnieją już systemy zdolne strącać wrogie urządzenia, jeszcze żadne z nich nie pozwalało na ich "przejęcie".  Australijska firma DroneShield przygotowała jednak odpowiednie rozwiązanie.

Reklama

DroneGun Tactical to przypominające karabin urządzenie ważące około 6 kg. Zdolne do obsługi przez zaledwie jedną osobę wysyła specjalne sygnały fal radiowych zagłuszające drony. Daleki zasięg wynoszący do dwóch kilometrów i wysoka mobilność czynią z niego broń idealną dla zespołów szybkiego reagowania.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do istniejących "jammerów" wyłączających systemy namierzonego drona i doprowadzającego do jego rozbicia, DroneGun Tactical wysyła sygnał aktywujący natychmiastową procedurę lądowania. Pozwala to na bezpieczne przejęcie wrogiego urządzenia w celu zbadania zebranych materiałów i miejsca pochodzenia. 

Firma twierdzi, że wiązka zakłócająca nie powinna doprowadzić do katastrofy drona, chociaż trudno uwierzyć, że któryś z modeli dronów po prostu nie spadnie na ziemię po takim ataku.

DroneShield ma w swoim portfolio więcej urządzeń do walki z dronami, chociaż ten konkretny model wydaje się być najbardziej skuteczny.

Karabin na drony nie jest jeszcze dostępny publicznie, nadal trwają jego testy. Po debiucie rynkowym, będzie to produkt skierowany do instytucji zajmujących się bezpieczeństwem.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: drony | wojsko | militaria