Reklama

Iran zaprezentował swojego największego robota bojowego

Iran zaprezentował nowego drona bojowego o nazwie Fotros – donosi serwis Defense Tech. Czym charakteryzuje się ta maszyna?

Fotros to największy zdalnie sterowany w irańskim lotnictwie. W oficjalnym komunikacie czytamy, że został on przystosowany do misji zwiadowczych i uderzeniowych. Do jego najważniejszych zadań mają należeć: ochrona granic morskich, lądowych i rurociągów naftowych, linii telekomunikacyjnych, kontrola ruchu drogowego czy patrolowanie rejonów dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Wiadomo również, że został on przystosowany do przenoszenia uzbrojenia, które umożliwi mu przeprowadzanie ataków powietrze-ziemia. Obserwatorzy uważają, że jego zasięg wynosi około 2000 km, a pułap operacyjny 7600 metrów. W powietrzu będzie mógł pozostawać przez 30 godzin.

Reklama

Iran przyzwyczaił nas jednak do fałszywych prezentacji swoich osiągnięć w dziedzinie zbrojeń. Podobnie może być i tym razem. Autor powyższego zdjęcia dokładnie oznaczył podejrzane elementy, a raczej wady konstrukcyjne maszyny. Może się okazać, że prezentacja drona była tylko kolejną mistyfikacją, a widoczna na zdjęciu to zwykła atrapa. Podobnie było z zaprezentowanym w lutym bieżącego roku irańskim myśliwcem Qaher-313, do którego po prostu nie zmieściłby się pilot.

Źródło podaje, że Iran dysponuje przynajmniej czterema innymi zdalnie sterowanymi samolotami. W 2010 roku zaprezentował maszynę o nazwie Karrar, zdolną do przenoszenia dwóch 115 kg bomb na dystansie do 1000 km. Dwa lata później zgłoszono pojawienie się drona o nazwie Shahed-129, a na początku bieżącego roku irańskie wojsko pochwaliło się konstrukcją Yasir.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: irański dron | dron | Iran

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje