Reklama

Kule niebieskiej plazmy zamiast gumowych kul i armatek wodnych

Arsenał nieśmiercionośnej broni powiększył się o Laser Induced Plasma-Effect (LIPE), co można przetłumaczyć jako „indukowany laserowo efekt plazmy”. Jak działa to urządzenie?

LIPE jest dziełem Joint Non-Lethal Weapons Program, który zajmuje się opracowywaniem nieśmiercionośnej broni różnego typu i zastosowań. Jego działanie polega na wystrzeliwaniu w kierunku zagrożenia wiązek światła lasera o bardzo dużej energii, ale praktycznie nieszkodliwych dla człowieka. Tworzą one cos, co zostało określone mianem "niebieskiej kuli plazmy", która jest następnie poddawana działaniu kolejnych wiązek. Te modyfikują jej właściwości sprawiając, że zaczyna produkować bardzo głośny hałas.

Reklama

Ów hałas jest oczywiście obezwładniający. Potęguje go efekt zaskoczenia oraz fakt, że pojawia się znikąd. Na razie nie wiadomo, jaki jest zasięg broni, ale za minimum uznano podobno 100 metrów.

Rozwiązanie wciąż jest udoskonalane. Szczegółowe testy - mające ocenić możliwość jego zastosowania np. na ulicach miast - zostaną przeprowadzone w 2016 roku. Badania pochłoną w sumie 3 mln dol.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: broń | Plazma