Ultra HD 4K

Ultra HD LG 55LA970V - telewizor 4K w przystępnej cenie

Sprawdzamy najnowszy telewizor Ultra HD firmy LG - 55LA970V. To połączenie rozsądnej ceny, jak za standard 4K, ze sprawdzonymi rozwiązaniami koreańskiego giganta elektroniki. Czy tyle wystarczy?

LG, wraz z Sony, Samsungiem oraz firmą Panasonic, chce być forpocztą rewolucji Ultra HD, kolejnego etapu rozwoju telewizyjnej technologii po Full HD. A telewizory z linii  LA970V mają być narzędziem w tej rewolucji - łącząc w sobie jakość 4K z stosunkowo przystępną ceną. Testowany przez nas model kosztuje około 8500 zł. Tyle samo trzeba zapłacić za flagowe telewizory Full HD. Wstępnie zatem taka propozycja wygląda nieźle. Przejdźmy do bardziej szczegółowego opisu.

Wygląd telewizora

Jeśli chodzi o wygląd, 55LA970V nie różni się wiele od innych telewizorów LG. Aluminiowa, dwustronna podstawka oraz sam ekran, który został zamknięty w czarnej, metalowej obudowie z jedną, aluminiową obwolutą. Całość prezentuje się poprawnie. Owszem, na rynku znajdziemy telewizory, które wyglądają trochę lepiej, ale to co zaprezentowało LG w pełni wystarczy, szczególnie jeśli spojrzymy na cenę. Dokładną specyfikację telewizora, łącznie z wymiarami, można znaleźć na drugiej stronie tego testu. Co ciekawe, telewizor ma wysuwany panel głośnikowy. Takich dodatków nie widzieliśmy od dłuższego czasu - telewizor korzysta z systemu głośników 2.2, w sumie oferując moc 50W. Głośniki nie zastąpią oczywiście dobrego zestawu kina domowego, ale jakość dźwięku oferowana przez  55LA970V i tak stoi na poziomie wyższym niż to, co dostarcza nam spora część telewizorów.

Reklama

Smart TV

Telewizor jest sprzedawany z pilotem Magic Remote, znanym z wcześniejszych modeli telewizorów LG. Także cała platforma Smart TV to nic innego jak zaktualizowana wersja platformy znanej z innych telewizorów LG. Jej dokładny test można znaleźć w tym materiale. Zapraszamy do lektury.

Trochę technikaliów

Jakie technologie zastosowano przy produkcji matrycy 55LA970V? W testowanym modelu znajdziemy matrycę zawierającą 8,3 miliona pikseli, a sam ekran został wyposażony podświetlenie Nano Full LED (seria LA970V), zapewniające wysoki kontrast oraz możliwość niezależnego sterowania podświetleniem każdego segmentu ekranu. Telewizory z serii LA970V są także wyposażone w panel IPS, który ma za zadanie wiernie odwzorowywać barwy oraz dostarczyć efektywny kąt widzenia, który wynosi 178°.   W telewizorach zastosowano procesor obrazu Tru-ULTRA HD Engine firmy LG, który skaluje dowolny sygnał wideo zapewniając jakość obrazu zbliżoną do Ultra HD. Dzięki opatentowanemu algorytmowi Super Resolution procesor Tru-ULTRA HD Engine zapewnia największą możliwą wyrazistość obrazu, zwiększa ostrość oraz eliminuje rozmycia spowodowane skalowaniem do wyższej rozdzielczości - tak twierdzi producent. Tyle teorii - jak sprawdza się to w praktyce?

Materiały Ultra HD i Full HD

Zacznijmy od tego, co w przypadku telewizorów 4K nadal wywołuje najwięcej emocji - czyli od liczby dostępnych materiałów Ultra HD. Nadal jest ich niewiele, a fakt, że telewizory LG posiadają możliwość odtwarzania filmów Ultra HD z dysków zewnętrznych USB, nie oznacza, że sprzęt da sobie radę każdym formatem (MP4 nie stanowi problemu, ale MOV już tak). Nadal czekamy także na wejście na rynek oraz wsparcie dla nowych kodeków HEVC (lepsza jakość przy mniejszej "wadze" plików). Niestety, na dzień dzisiejszy testowany telewizor ma port HDMI 1.4 (a nie HDMI 2.0). Na próżno szukać także  DisplayPort 1.2a. Zatem w tym momencie nie ma mowy o Ultra HD w jakości  60 klatek na sekundę. Co natomiast dostajemy?

Z pewnością dobry telewizor 4K - te materiały, które udało się nam sprawdzić, prezentowały się bardzo dobrze. Spokojnie można napisać, że LG oraz Samsung idą łeb w łeb, jeśli chodzi o tematykę  4K. Obrazu jest ostry, bez jakichkolwiek rozmyć, kolory są bogate i generalnie. Dodatkowo telewizor korzysta z  technologii  Ultra HD Resolution Upscaler, która polepsza jakość materiałów Full HD. Nie należy jednak spodziewać się jakiś rewelacji - taki upscaling (poprawa rozdzielczości) to zabieg prawie kosmetyczny.

Co do pozostałych kwestii, czyli do oglądania filmów w Full HD, grania na konsolach, zarówno minionej generacji (Xbox 360), jaki  obecnej (Xbox One), korzystania z materiałów 3D i tak dalej - nie ma się czego czepić. Telewizor reprezentuje tutaj po prostu wysoką półkę i jakość odpowiednią do ceny. Ostrość obrazu, płynność, podświetlenie i kolory - wszystko bez zarzutów.

Podsumowanie testu

Nadal trudno nam polecić zakup telewizora Ultra HD - szczególnie, że dopiero w 2015 roku - jeśli nic się nie zmieni - na rynku pojawi się wystarczająco dużo materiałów w wersji 4K. Z pewnością natomiast, patrząc na cenę LG 55LA970V, decyzja kupnie telewizora Ultra HD już dzisiaj nie wiązałaby się z tak kosmicznymi wydatkami, jak jeszcze kilkanaście tygodni temu. Decyzję pozostawiamy potencjalnemu klientowi.

Dokładna specyfikacja - zobacz następną stronę




INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ultra HD | rozdzielczość 4K | full hd | Xbox One
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy