Igrzyska Rio 2016 bez transmisji w 4K

Dyrektor technologiczny Olympic Broadcasting Services, Sotiris Salamouris, przyznał, że nie będzie transmisji UHD 4K z Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016, które odbędą się w Rio de Janeiro. Jest to ostateczne potwierdzenie doniesień, które pojawiły się przed rokiem.

Salamouris powiedział, że on i jego zespół planują relacje telewizyjne z Rio już od 2009 roku, a wtedy 4K było bardzo odległą perspektywą i nie było nawet objęte żadnymi standardami. Co więcej, większość krajowych nadawców prostu nie ma, jego zdaniem, technicznych możliwości przeprowadzenia nawet prostej konwersji w dół z 4K do HD.

Nie zmienia to faktu, że japoński nadawca publiczny NHK przeprowadzi testowe transmisje z igrzysk w Rio w rozdzielczości UHD 8K - tak zwanej Super Hi-Vision, co zapowiadał już wcześniej, ale jak podaje "TVB Europe", będą one pokazywane z jednodniowym opóźnieniem.

Salamouris stwierdził: "4K tak naprawdę dzisiaj nie ma i mamy pewne wątpliwości, czy wejdzie w ciągu kilku najbliższych lat". Dodał, że 8K to zupełnie inna historia, ponieważ było więcej czasu na właściwe opracowanie urządzeń i planu działań.

Janusz Sulisz

Źródło informacji

SatKurier
Najlepsze tematy