Internet rzeczy - serce inteligentnego domu

Inteligentne domy przestały być jedynie wizją reżyserów filmu science fiction. Potężne koncerny takie jak Samsung od dłuższego czasu rozwijają technologię komunikacji z urządzeniami domowymi, ułatwiając tym samym codzienne życie domownikom. Do połączenia dwóch otaczających nas światów - wirtualnego i fizycznego potrzeba spoiwa pozwalającego na sprawne zarządzanie elektroniczną infrastrukturą - tym właśnie jest internet rzeczy (z angielskiego Internet of Things).

Smartfon - mózg Internet of Things

Termin "internet rzeczy" po raz pierwszy pojawił się w 1999 roku, za sprawą brytyjskiego pioniera nowych technologii Kevina Ashtona. W dużym skrócie oznacza on stworzenie elektronicznego ekosystemu mającego na celu komunikację podłączonych do niego urządzeń. Dzięki niemu urządzenia mobilne, sprzęt RTV czy AGD mogą oddziaływać na siebie nawzajem zarówno przy udziale właściciela jak i bez. Wszystko w jednym celu - by ułatwić nam codzienne życie.

By najprościej uzmysłowić sobie korzyści płynące z tego typu rozwiązania, można posłużyć się przykładem tego jak może wyglądać nasz typowy dzień za kilka lub kilkanaście lat.  Wyobraźmy sobie, że wstając z łóżka i patrząc na smartfona wita nas informacja dotycząca przebiegu naszego snu zmierzona przez inteligentne łóżko. Wiemy jak długo i głęboko spaliśmy i czy w nocy coś wpływało na nasz wypoczynek. Nim jeszcze opuścimy nogi na podłogę usłyszymy wiadomości dolatujące z przed chwilą włączonego inteligentnego telewizora, który dodatkowo powiadomi nas, że świeża kawa czeka już zaparzona w inteligentnym ekspresie. Podczas porannej toalety inteligentna szczoteczka da nam znać o stanie naszego uzębienia i wyśle je do naszego dentysty, a interaktywne lustro wskaże, jaka jest pogoda za oknem.  Na chwilę przed wyjściem z pracy za pomocą jednego przycisku na telefonie będziemy mogli ustawić odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, sprawdzić stan działającej pod naszą nieobecność inteligentnej pralki, a także zaprogramować inteligentny piekarnik by ciepły posiłek czekał na nas od razu po wejściu do domu.

Reklama

W trakcie tego wszystkiego nasza inteligentna lodówka sporządzi listę brakujących produktów i prześle je do sklepu byśmy mogli wszystko odebrać w drodze powrotnej. Wieczorem w oczekiwaniu na gościu pomoże zewnętrzna kamera podłączona telewizora za sprawą, którego otworzymy drzwi nie wstając z kanapy.

Przyszłość jest teraz

Wszystko to nie jest tak naprawdę wizją dalekiej przyszłości. Już teraz wiele firm zauważyło potencjał drzemiący w internecie rzeczy i do swojej oferty stale dodaje kolejne urządzenia oparte na technologii wzajemnej komunikacji.  Wśród nich prym wiedze Samsung, który już od dawna zarówno projektuje jak i masowo produkuje inteligentne urządzenia mające ułatwić nam życie.

W ofercie południowokoreańskiego giganta znajdziemy np. nowoczesną lodówkę Family Hub, która miała swoją premierę na tegorocznych targach IFA. W jej drzwiach wbudowano 21,5-calowy ekran dotykowy, dzięki któremu można nie tylko skorzystać z wygodnej formy zakupów online, ale także oglądać telewizję, słuchać muzyki, a nawet pozostawiać domownikom stosowne informacje - zupełnie jak niegdyś na przylepnych karteczkach. W rozbudowanej ofercie Samsunga znalazło się także miejsce na inteligentną pralkę AddWash, którą można  kontrolować na odległość za pomocą aplikacji mobilnej, urządzenie SleepSense poprawiające jakość naszego snu, a nawet Samsung Connect Auto - podłączany do samochodu system, którego zadaniem jest uzyskanie poprawy stylu jazdy użytkowników. Wiele z dostępnych rozwiązań wpływa nie tylko na naszą wygodę, ale też bezpieczeństwo. Nowoczesne cyfrowe zamki, telewizory wyposażone w interfejsy pozwalające nam śledzić sytuacje w mieszkaniu i poza nim, a nawet usługi lokalizacyjne automatycznie włączające światła gdy zbliżamy się do domu z pewnością wpłyną na nasz komfort psychiczny. Warto wspomnieć, że komunikacja w ramach internetu rzeczy nie musi się ograniczać jedynie do naszego mieszkania. Samsung poinformował o trwającej już współpracy z kilkoma wiodącymi producentami samochodów w tym z BMW i Volkswagenem.

Dalszy rozwój

Samsung uważa, że technologia internetu rzeczy będzie jednym z najważniejszych czynników definiujących przyszłość naszego świata. Trudno się z tym nie zgodzić. Już teraz liczba inteligentnych urządzeń podłączonych do internetu i współpracujących ze sobą stale rośnie. Według prognoz do 2018 roku internet rzeczy będzie wytwarzał ponad 400 ZB danych, a już teraz jego wartość rynkową szacuje się na 200 mld dolarów.

 Wielkim przełomem w wykorzystaniu internetu rzeczy mają być pierwsze w pełni inteligentne miasta, które same w sobie staną się ogromnymi fabrykami danych. Najlepszym przykładem może być Songdo w Korei Południowej gdzie już teraz niemal każdy dom i biuro jest podłączone za pośrednictwem terminala do systemów monitorujących infrastrukturę publiczną, a inteligentna sieć energetyczna potrafi regulować podaż zasilania.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy