Reklama

Sztuczna inteligencja przewidzi problemy z chorobami serca

Rozwój sztucznej inteligencji może niebawem wpłynąć na nasze zdrowie. Naukowcy z uniwersytetu w Cambridge opracowali system, który jest w stanie oszacować ryzyko śmierci z powodu choroby serca.

Wszystko za sprawą systemu RiskCardio, który przy pomocy uczenia maszynowego potrafi zdiagnozować naszą kondycję jedynie przy pomocy krótkiego odczytu EKG. Na podstawie predefiniowanych próbek ocenia on niebezpieczeństwo oraz prawdopodobieństwo wystąpienia  problemów sercowo-naczyniowych ograniczających przepływ krwi.

Reklama

Naukowcy opracowali system poprzez wykorzystanie historycznych wyników badań innych pacjentów. Porównując je sztuczna inteligencja potrafi wychwycić odpowiedni schemat częstotliwości bicia serca i odpowiednio wcześnie ostrzec przed ryzykiem śmierci.

Niestety na obecną chwilę wciąż nie ma mowy o wprowadzeniu systemu do służby zdrowia. Choroby sercowe są na tyle "delikatną" sprawą, że w przypadku ich orzekania nie może być mowy o najmniejszej pomyłce. Naukowcy odpowiedzialni za opracowanie systemu są jednak przekonani, że ich rozwiązanie przyczyni się do lepszego zrozumienia pracy serca.

Dowiedz się więcej na temat: nauka | medycyna | Sztuczna inteligencja | choroby serca