Elektryczny Volkswagen wjedzie na Pikes Peak

Volkswagen zaprezentował sportowy prototyp wyposażony w elektryczny napęd, który 24 czerwca 2018 roku weźmie udział w wyścigu górskim Pikes Peak International Hill Climb w Kolorado w USA.

Volkswagen I.D. R Pikes Peak to pierwszy elektryczny samochód sportowy niemieckiej marki. Ma być on łącznikiem pomiędzy elektrycznymi pojazdami z rodziny I.D. oraz najbardziej sportowymi samochodami z gamy Volkswagena - modelami spod znaku R. Pojazd ma dysponować napędem na cztery koła oraz dwoma silnikami elektrycznymi - po jednym na każdą oś. Szczegółowe dane techniczne nie są jednak znane.

Wyścig do chmur

Reklama

Międzynarodowy wyścig górski Pikes Peak - przez znawców zwany też Wyścigiem do chmur - odbywa się od 1916 roku w pobliżu Colorado Springs w Rocky Mountains. Jego 19,99-kilometrowa trasa prowadzi od startu na wysokości 2.800 metrów do szczytu znajdującego się 4.302 m nad poziomem morza. Po raz ostatni Volkswagen brał udział w tym wyścigu w 1987 roku wystawiając spektakularnego Golfa z dwoma silnikami (każdy napędzał jedną oś), który osiągał imponującą moc 652 KM. Niewiele wtedy brakowało, żeby samochód ten odniósł zwycięstwo.

Jürgen Stackmann, Członek Zarządu ds. Sprzedaży, Marketingu i After Sales, dopowiada: "Pikes Peak jest bez wątpienia najbardziej legendarnym wyścigiem górskim na świecie. Dla Volkswagena to wspaniała szansa, żeby dzięki projektowi I.D. nadać tematyce elektromobilności sportowy i emocjonalny wymiar".

Marka Volkswagen zamierza oferować na światowym rynku do 2025 roku ponad 20 nowych pojazdów z napędem elektrycznym. Rozpoczęcie produkcji pierwszego seryjnego modelu rodziny I.D. zaplanowano na koniec 2019 roku w fabryce w Zwickau w Saksonii.

Dowiedz się więcej na temat: Volkswagen | samochody elektryczne | technologie | Pikes Peak