PlayStation Vita

PS Vita zamiast tabletu

Sony PlayStation Vita została stworzona z myślą o grach. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się w roli mobilnego centrum multimediów i rozrywki. A czy w tym temacie może zastąpić modne ostatnio tablety?

Sony PlayStation Vita została stworzona z myślą o grach. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się w roli mobilnego centrum multimediów i rozrywki. A czy w tym temacie może zastąpić modne ostatnio tablety?

Tablety wyewoluowały ze smartfonów, stając się ich większymi odpowiednikami. Sony PS Vita jest im w tym obszarze bardzo bliska. Użytkownik znajdzie w niej podobne funkcje, aplikacje i usługi. Okazuje się, że urządzenie może być nie tylko uzupełnieniem potrzeb związanych z konsumowaniem mediów, ale całkowicie zastąpić inne sprzęty.



Wymiary, ergonomia i ekran

PS Vita jest mniejsza od najmniejszych tabletów. A to decyduje o jej wyjątkowej poręczności i mobilności. Można ją bez trudu zmieścić z niedużej torbie, nieco większej kieszeni, a nawet - zawiesić na smyczy na szyi - jej waga nie jest bowiem żadnym utrudnieniem. Na tablet trzeba mieć już nieco więcej miejsca.

Reklama

Nie bez znaczenia pozostaje również forma obu urządzeń. PS Vita ma charakterystyczny układ - dwa drążki analogowe po obu stronach dotykowego ekranu. Opcji obsługi jest z związku z tym mnóstwo. Dzięki obecności wspomnianych drążków użytkownik nie jest skazany na nawigację tylko przy pomocy dotyku - jak to ma miejsce w urządzeniach typu tablet. Nie można zapomnieć o ukrytym atucie sprzętu Sony - panelu dotykowym umieszczonym na tylnej części obudowy, który również ułatwia obsługę.

PS Cita dysponuje 5-calowym ekranem odtykowym OLED, pracującym w rozdzielczości qHD, czyli 960 x 544 pikseli. Jakość wyświetlanego obrazu jest rewelacyjna - niczym nie ustępuje najlepszym ekranom smartfonów, a już na pewno przewyższa te stosowane w tabletach. Przekątna gwarantuje bardzo wygodne przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów czy korzystanie z aplikacji.

Moduły łączności

Urządzenia mobilnie nie istnieją bez modułów łączności. Większość gwarantuje dostęp do internetu, na którym opiera się działanie nie tylko konsol, ale również tabletów i przede wszystkim smartfonów. PS Vita oferuje użytkownikom całą gamę opcji łączności, nie ustępując pola konkurencji ze strony wspomnianych urządzeń mobilnych.

WiFi jest tutaj standardem, który zapewnia dostęp do szybkiego internetu, jeżeli urządzenie znajduje się w zasięgu routera. Pełną swobodę zapewnia wariant wyposażony w 3G. Dzięki temu modemowi użytkownik będzie miał dostęp do sieci poza domem - w parku, autobusie miejskim czy szkole. Pod tym względem PS Vita nie różni się od smartfonów, a nawet wygrywa z wieloma tabletami. Korzyści płynące z obecności 3G można docenić w kontekście:

- gier opartych na lokalizacji z użyciem aplikacji "near";

- przeglądaniu internetu o każdej porze i w każdym miejscu;

- kontaktów społecznościowych;

- gier i aktualizacji w czasie rzeczywistym;

- usług lokalizacyjnych.

GPS

Nawigacja, smartfony, tablety, a teraz mobilna konsola Sony PS Vita oferuje użytkownikom usługi lokalizacyjne i całą gamę płynących z nich korzyści. Okazuje się, że na urządzeniu, które zostało zaprojektowane z myślą o grach, można skorzystać z map. Ponadto gry na PS Vita mają zabawne narzędzia twórcze, którymi można podzielić się z przyjaciółmi i innymi graczami na całym świecie. Korzystając z modułu GPS, można stworzyć zawodnika w grze Reality Fighters i pozostawić go w dowolnym miejscu, by odnaleźli go inni gracze.

Nie można przejść obojętnie obok aplikacji near, która odnajdzie znajomych będących w pobliżu i odkryje prezenty pozostawione przez innych użytkowników systemu PS Vita. Takich opcji jest bardzo wiele, a ogromną frajdę stanowi ich odkrywanie i wykorzystywanie do zabawy. A co szczególnie istotne - podobnych nie zaproponują ani tablety, ani smartfony.

Aparat i mikrofon

Aparat fotograficzny w przenośnym urządzeniu do gier? Dlaczego nie. W tablecie wykorzystywany jest rzadko i w ogromnej większości przypadków w jednym celu - do robienia zdjęć. Ale ten sam element w PS Vita to również gry wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną. W każdym zestawie użytkownicy znajdą specjalne karty umożliwiające tą niecodzienną rozrywkę - dodatkowe można pobrać ze strony Sony poświęconej systemowi PS Vita. Wystarczy je rozłożyć na dowolnej powierzchni, uruchomić grę i skierować na nie obiekty tylnej kamery. Na ekranie urządzenia pojawi się zapierająca dech w piersiach plansza do gry, na której świat wirtualny i rzeczywisty staną się jednością.

 Nie zabrakło także przedniego aparatu do wideorozmów. Ten element może sprawić, że użytkownik zagra główną rolę w swoim ulubionym tytule. Wystarczy zeskanować twarz za pomocą przedniej kamery, by stać się częścią gry Reality Fighters. Takich możliwości na próżno szukać w wielu urządzeniach mobilnych.

Mikrofon daje użytkownikom Sony PS Vita całą gamę możliwości. Najważniejsze to czatu głosowy - nie tylko w grach, ale także poza nimi. W końcu każdy gracz dobrze wie, jak ważna w trakcie rozrywki jest komunikacja. Ale pogawędki to nie wszystko. Można również wydawać polecenia np. komputerowi pokładowemu w grze WipEout 2048, co bardzo uatrakcyjnia rozgrywkę.

Multimedia

Multimedialne centrum rozrywki to nie tylko tablet, ale również  Sony PS Vita. Z jej pomocą można zarządzać wirtualną płytoteką, w każdej chwili włączać ulubione piosenki, a towarzystwie nieocenione okażą się wbudowane głośniki. Analogicznie przedstawia się kwestia odtwarzania wideo. Mobilne PlayStation odtwarza materiały w najpopularniejszych formatach, a 5-calowy ekran gwarantuje wrażenia na najwyższym poziomie.

Aplikacje

Sony PS Vita oferuje również pokaźne zaplecze aplikacji. Użytkownicy znajdą tam dodatkowe oprogramowanie dotyczące multimediów, społeczności, rozrywki wykorzystującej rzeczywistość rozszerzoną czy gier. Do najciekawszych należą na pewno Facebook, YouTube, Skype, odtwarzacze oraz Kącik malarski - umożliwiający tworzenie nie tylko szkiców, ale również szczegółowych rysunków.

Pozycją obowiązkową każdego użytkownika PlayStation Vita jest przeglądarka internetowa. Wyposażona w nią konsola spełni funkcje smartfona lub tabletu.

PlayStation Vita zamiast tabletu?

Mając Sony PS Vita, można śmiało zrezygnować z kupna tabletu. Choć stworzone z myślą o grach, to doskonale wywiązuje się z funkcji centrum rozrywki, multimediów, usług społecznościowych czy narzędzia do przeglądania stron www.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: PS Vita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy