Reklama

To nie katastrofa ekologiczna odpowiada za wymarcie Rapa Nui

​Co się stało z cywilizacją na Wyspie Wielkanocnej? Naukowcy już wiedzą, że za jej zniknięcie nie odpowiada katastrofa ekologiczna.

Wyspa rozsławiona przez Moai - niezwykłe posągi o kształcie twarzy wykonane ze skał o pochodzeniu wulkanicznym  - kiedyś była miejscem zamieszkania tysięcy ludzi. Jest to jedna z najbardziej odizolowanych wysp na świecie i niewiele wiadomo o kulturze Rapa Nui, która istniała na Wyspie Wielkanocnej, choć nagle zniknęła w latach 60. XIX wieku.

Istnieje wiele hipotez wyjaśniających katastrofę - od chorób, przez nadmierne wylesianie po konflikty wewnętrzne. Najbardziej prawdopodobna wersja zakłada, że cywilizacja popełniła ekologiczne samobójstwo - w takim stopniu wyniszczyła środowisko naturalne, że wyspa stała się niezdatna do dalszego zamieszkiwania. Najnowsze badania sugerują, że tak wcale nie było.

Hipoteza ekologicznego samobójstwa przedstawia się w następujący sposób. Około 1200 r. n.e. ludy pierwotne przybyły drogą morską z Polinezji. Kiedy Europejczycy po raz pierwszy spotkali lud Rapa Nui na początku XVIII w. doszło do wielu wylesień. Drzewa były wykorzystywane głównie do budowy kanoe w celu umożliwienia połowu ryb. Bez wystarczającej liczby drzew, zabrakło kanoe i tubylcy nie mogli polować. Lądowe źródła żywności były niewystarczające, ale niekontrolowane rolnictwo doprowadziło do znacznej erozji gleb. Bez dostępu do jedzenia, ostatni ludzie Rapa Nui wymarli.

Reklama

Uczeni z Uniwersytetu w Binghamnton uważają, że było inaczej. Analizując ludzkie szczątki stwierdzono, że co najmniej połowa białka w diecie Rapa Nui pochodziła ze źródeł morskich. To oznacza, że lud ten nigdy nie zaprzestał rybołówstwa. Co więcej, cywilizacja zamieszkująca Wyspę Wielkanocną całkiem dobrze radziła sobie z rolnictwem.

Wiele wskazuje na to, że to nie ekologiczna katastrofa doprowadziła do wymarcia ludu Rapa Nui. Póki co, nie wiadomo jednak, co to mogło być.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: rapa nui | Wyspa Wielkanocna | cywilizacja