Reklama

"Piramida" na Marsie może być sztucznym tworem? Tak twierdzą naukowcy!

Cydonia Institute, niezależna instytucja zajmująca się m.in. analizą obrazów dostarczanych przez NASA, udostępnił wiele zdjęć niezwykłej formacji skalnej na powierzchni Marsa, która w dużej mierze przypomina piramidę. Znalezisko okazało się na tyle intrygujące, że naukowcy zdecydowali się na omówienie jego dziwnych cech w pracy naukowej opublikowanej w serwisie Trade Science.

Dziwna formacja skalna była wyraźnie widoczna na pięciu zdjęciach wykonanych przez sondy Mars Global Surveyor oraz Mars Reconnaissance Orbiter. Autorzy pracy na jej temat, George Haas i Bill Saunders sugerują nawet, że domniemana piramida przejawia oznaki geometrycznego złotego podziału. 

Oczywiście, głównym celem badaczy nie było udowodnienie, że niezwykła struktura z marsjańskiego regionu Candor Chasma została zbudowana przez inną cywilizację. Poruszonym przez nich problemem badawczym były możliwe zjawiska naturalne, które mogłyby doprowadzić do powstania tak niezwykle regularnego kształtu.

Reklama

Szczególnie ciekawe w tej kwestii jest to, że niezwykła formacja zainteresowała sobą także innego naukowca i to niemal 40 lat temu. W 1977 roku światowej sławy astronom, Carl Sagan zdecydował się na przedstawienie zdjęcia piramidy podczas wykładu dla Royal Institution of London. Uczony postulował iż powstała ona w wyniku erozji lub pokrewnych jej zjawisk. Wspominał on o tym temacie kilka razy w ciągu kolejnych lat, ale ostatecznie porzucił go na dobre.

Rezultaty pracy naukowej Haasa i Saundersa na temat tej struktury, są dość zaskakujące. Okazuje się bowiem, że ich zdaniem:

"Strukturalna forma tej trzystronnej piramidy, obserwowanej wewnątrz zachodniego regionu Candor Chasma, jest prawdziwa i przejawia ślady geometrii i symetrii, która wspiera teorię o jej sztucznym pochodzeniu. Zalecamy, żeby NASA oraz zespół w University of Arizona skierował MRO we wspomniany rejon Marsa, aby uzyskano dodatkowe fotografie tej niezwykłej formacji".

Innymi słowy, mamy do czynienia z bezprecedensowym zdarzeniem, kiedy przedstawiciele środowiska naukowego uważają, że być może odnaleźli dowód na istnienie piramid na Marsie. Na razie operujemy w sferze spekulacji, ale zaakceptowanie takiej możliwości może być pierwszym krokiem w celu poznania zupełnie nowej historii Marsa.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje