Reklama

Mercedes MBUX – nawigacja korzystająca z rozszerzonej rzeczywistości

Najnowszy system informacyjno-rozrywkowy wykorzystany w samochodach marki Mercedes to prawdziwy przełom w tej dziedzinie. Wśród wielu innowacyjnych rozwiązań, które posiada warto wspomnieć o zawansowanej nawigacji wzbogaconej m.in. o rozszerzoną rzeczywistość.

Najnowszy system informacyjno-rozrywkowy wykorzystany  w samochodach marki Mercedes to prawdziwy przełom w tej dziedzinie. Wśród wielu innowacyjnych rozwiązań, które posiada warto wspomnieć o zawansowanej nawigacji wzbogaconej m.in. o rozszerzoną rzeczywistość.

Czym jest MBUX

Reklama

MBUX (Mercedes-Benz User Experience) to najnowszy system multimedialny, w którego zostały wyposażone obecnie produkowane modele marki Mercedes. Zaprezentowany na początku tego roku, trafił obecnie do większości modeli niemieckiego producenta, w tym do nowej limuzyny klasy A i to jako wyposażenie standardowe. Rewolucyjny system dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, szerokiego zakresu personalizacji oraz prawdziwego zatrzęsienia innowacyjnych funkcji stał się obecnie wyznacznikiem nowoczesnych kokpitów.

Jednym z najciekawszych rozwiązań, które znajdziemy na wyposażeniu systemu MBUX jest nawigacja korzystająca z rozszerzonej rzeczywistości. Sprawdziliśmy czym się wyróżnia.

Prosto do celu

Podobnie jak w wielu innych samochodach premium, również Mercedes wyposażył swoje najnowsze modele w centralny ekran. Ten dostępny w klasie A wyróżnia się nie tylko swoim wyglądem (stanowi sporą część pełnego cyfrowego panelu zastępującego standardowe zegary) ale przede wszystkim jakością obrazu. To właśnie na nim wyświetlają się szczegółowe informacje z nawigacji, wykorzystując do tego w pełni trójwymiarowe i bieżąco aktualizowane mapy.

Same mapy korzystają ze wszystkich dobrodziejstw najnowszej techniki i poza szczegółowym rozkładem ulic, wraz ze wspomnianym już rzutem trójwymiarowym, informują także o najważniejszych miejscach w okolicy, pobliskich stacjach paliw, restauracjach oraz parkingach. Co ciekawe, system MBUX na bieżąco uczy się naszych przyzwyczajeń, co przekłada się na automatyczne proponowanie tras do danych miejsc  zanim jeszcze ruszymy w drogę. Nad szybkim i bezproblemowym przejazdem czuwa dodatkowa funkcja Live Traffic Information, która umożliwia wyznaczenie trasy na podstawie aktualnych informacji drogowych.

Sterowanie nawigacją poprzez ekran jest możliwe dzięki zastosowaniu czułego panelu dotykowego. Gdybyśmy jednak nie chcieli odrywać rąk od kierownicy z pomocą przychodzi nam zawansowane sterowanie głosowe aktywowane komendą "Hej, Mercedes". Wyznaczanie trasy lub wyszukiwanie poszczególnych miejsc w ten właśnie sposób działa szybko i sprawnie, a Mercedes od razu reaguje na wypowiedziane przez nas słowa.

To jednak nie wszystko. Wraz z systemem MBUX, Mercedes zaprezentował także udoskonalone usługi  Mercedes me connect, w tym funkcje nawigacji bazujące na komunikacji Car-to-X. Rozwiązanie to pozwala na przesyłanie  z samochodu do samochodu informacji, m.in. o zdarzeniach zarejestrowanych przez czujniki, takich jak awaryjne hamowanie lub interwencja układu ESP, oraz zgłoszenia kierowcy, np. o wypadku. Wszystkie one są automatycznie nakładane na naszą nawigację, co pozwala na jeszcze szybsze i dokładniejsze zorientowanie się w sytuacji na drodze.

Rozszerzona rzeczywistość

Prawdziwym przełomem zastosowanym w nawigacjach najnowszych Mercedesów jest jednak możliwość wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości. AR (z angielskiego Augmented Reality - rozszerzona rzeczywistość) to cyfrowe zespojenie dwóch światów - naszego rzeczywistego z tym wirtualnym. Rozwiązanie to umożliwia m.in. wyświetlanie obrazu z realnej kamery i nakładanie na niego wirtualnych elementów - wszystko w czasie rzeczywistym. Dokładnie tak samo działa to w nowym systemie MBUX.

Podczas korzystania z nawigacji w trakcie wolniejszej jazdy lub wyraźnego manewrowania, na ekranie konsoli wyświetlany jest obraz z przedniej kamery pojazdu. Na niego zostają naniesione wszystkie najważniejsze, szczegółowe informacje o otaczającej nas przestrzeni. Możemy więc zobaczyć nazwy ulic, numery mijanych budynków, znaki drogowe, a także - co najważniejsze - specjalne strzałki kierunkowe, w dokładny sposób informujące gdzie konkretnie mamy jechać. Sam tryb włącza się automatycznie i równie automatycznie przełącza na główną mapę nawigacji gdy wyjedziemy na szerszą i szybszą i drogę. Wszystkie wspomniane informacje pojawiają się szybko i płynnie, dzięki czemu właściwie nie istnieje szansa zabłądzenia.

Wygoda jazdy

Wszystko to przekłada się na ogromną wygodę i pewność w prowadzeniu. Mercedes wyposażając nowe modele w system MBUX, bez wątpienia stworzył jedne z najprzyjemniejszych samochodów, zarówno w obsłudze i w prowadzeniu. Wygodne sterowanie głosowe, prosta w obsłudze, dokładna i czytelna nawigacja, a także innowacyjne funkcje ułatwiające rozeznanie na drodze pozwalają czerpać z jazdy jedynie to co najwspanialsze.

Materiał powstał we współpracy z marką Mercedes.

materiały promocyjne

Reklama