Reklama

Zapomniany lek najniebezpieczniejszym narkotykiem na świecie

​Niedawno na ulicach Kanady pojawił się nowy narkotyk znany jako W-18. Substancja ta może być nawet 10 tys. razy silniejsza od morfiny! Czy szykuje się kolejna fala uzależnień?

W-18 został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Albercie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Miał być syntetycznym lekiem przeciwbólowym, przewyższającym pod względem mocy działania dotychczas stosowane leki opioidowe, takie jak morfina czy oksykodon. Substancję przetestowano na myszach - okazała się ona jednak tak silna, że niektóre z gryzoni zapadały w 5-dniową śpiączkę. Zaprzestano dalszych badań nad W-18, przez co lek zniknął w otchłani nauki - aż do teraz.

Pierwsze symptomy powrotu W-18 odnotowano w sierpniu 2015 r., gdy policja w Calgary przechwyciła przesyłkę 110 pigułek zawierających zakazany fentanyl - syntetyczny opioid ok. 10 razy mocniejszy od heroiny. Analiza chemiczna wykazała, że część tabletek zawierała śladowe ilości W-18. Prawdopodobnie zostały one wyprodukowane w chińskich laboratoriach.

Od tego momentu, tabletki z W-18 znaleziono w różnych miejscach Kanady i Stanów Zjednoczonych. Mimo iż W-18 jest substancją rzadką i trudną do zsyntetyzowania, nigdy nie została formalnie uznana za środek zakazany.

Pojawienie się W-18 jest niepokojące i może oznaczać nową falę śmierci w wyniku przedawkowania, zwłaszcza, że substancja może być aż 10 tys. razy silniejsza od morfiny. Prawda jest jednak taka, że istniejące opioidy nie mogą być uznawane za wiarygodny odnośnik szkodliwości nowego związku. Opioidy, takie jak morfina, wiążą się z receptorami opiatów w ośrodkowym układzie nerwowym, w celu odcięcia uczucia bólu. Ta właściwość czyni je bardzo uzależniającymi, co może mieć daleko idące konsekwencje zdrowotne.

Nie ma wątpliwości, że W-18 jest bardzo silnym środkiem przeciwbólowym, ale nie wiadomo czy działa jak opioid. Naukowcy, którzy wyprodukowali związek przetestowali tylko jego zdolność do uśmierzania bólu, ale nie zbadali sposobu jego działania. Nie wiadomo czy W-18 łączy się z receptorami opioidowymi, czy działa w inny sposób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje