Medycyna przyszłości

Zanieczyszczenia powietrza wywołują chorobę Alzheimera?

​Obserwacje grupy dzieci prowadzone przez naukowców z Meksyku i ze Stanów Zjednoczonych sugerują, że zanieczyszczenie powietrza w miastach, zmienia chemię i strukturę ich mózgów. Konsekwencją długotrwałego przebywania w takim środowisku może być wysyp schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera.

Według specjalistów z University of Montana, zanieczyszczenie powietrza spowodowało zmiany w hipokampie dzieci. Jest to część układu limbicznego mózgu zaangażowana w mechanizmy powstawania emocji i konsolidację pamięci. Dzieci, które na pierwszy rzut oka wydawały się zdrowe, miały syndromy zaburzeń uwagi i pamięci krótkotrwałej.

W testach werbalnych i testach na inteligencję dzieci z miast również radzą sobie poniżej średniej. Objawy mogą wskazywać na wczesne stadia choroby Alzheimera.

Badacze doszli do wniosku, że przebywanie w miejscu o podwyższonym poziomie zanieczyszczenia powietrza wpływa na zwiększone prawdopodobieństwo zachorowań na poważne choroby neurodegeneracyjne. Wpływ zanieczyszczeń powietrza zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera zwłaszcza u osób w wieku powyżej 65 lat.

Wnioski naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Alzheimer & Parkinson Disease".

Reklama
Tylkomedycyna.pl
Dowiedz się więcej na temat: choroba Alzheimera | Neurologia | Mózg | hipokamp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy