Reklama

Tusze do tatuaży są rakotwórcze?

Najnowsze badania sugerują, że tusze stosowane do wykonywania tatuaży na Wyspach Brytyjskich są szkodliwe. Chemikalia używane do wytwarzania tatuaży zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) ostrzegła, że niektóre tusze do tatuaży mogą być toksyczne i tym samym wezwała do zaprzestania ich używania. Raport ECHA wskazuje, że toksyczne tusze mogą wywoływać przewlekłe problemy skórne, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Inne działania niepożądane to poważne reakcje alergiczne na podejrzane tusze i bolesne swędzenie, które może przeciągać się na okres wielu lat. Najbardziej niebezpieczne są czerwone tusze. Zaniepokojenie ECHA wzbudziły także niebieskie, zielone i czarne tusze, w których mogą znajdować się substancje zakazane przez Unię Europejską.

"Wiele raportów wskazuje na zaniepokojenie zdrowiem publicznym wynikającym ze składu tuszy używanych do wykonywania tatuaży. Najpoważniejsze obawy stanowią alergie wywołane przez substancje obecne w tuszach i ich możliwe działanie rakotwórcze" - czytamy w raporcie.

W ostatnich latach do Wielkiej Brytanii napłynęła fala tanich chińskich tuszy do tatuaży, bogatych w toksyczne substancje. Nie podlegają one żadnej kontroli, dlatego są tym bardziej niebezpieczne. Dziś coraz więcej Brytyjczyków decyduje się na tatuaże - ECHA przypomina, że powinny być one wykonywane tylko w sprawdzonych i odpowiednio przystosowanych do tego typu zabiegów miejscach.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | tatuaże | skóra | tusz do tatuaży | barwniki