Reklama

Trzecie zmodyfikowane genetycznie dziecko przyszło na świat

Pod koniec 2019 r. poinformowano, że He Jiankui, badacz odpowiedzialny za stworzenie pierwszych na świecie bliźniąc z edytowany genomem, został skazany na trzy laty więzienia. Teraz wyszło na jaw, że naukowiec manipulował także przy genach trzeciego dziecka - właśnie przyszło ono na świat.

W listopadzie 2018 r., kiedy ogłoszono istnienie bliźniąt z edytowanym genomem, okazało się, że inna kobieta także jest w ciąży ze zmodyfikowanym zarodkiem. William Hurlbut, bioetyk z Uniwersytetu Stanfordzkiego, powiedział, że rozmawiał intensywnie z chińskim uczonym o trzecim dziecku i uzyskał szereg informacji, które nie były powszechnie dostępne.

Kobieta prawdopodobnie była między 12. a 14. tygodniem ciąży, gdy zarodek poddano modyfikacji. Poród miał odbyć się w czerwcu lub lipcu 2019 r., ale o niczym takim nie poinformowano. Dopiero teraz Chiny potwierdziły po cichu o narodzinach trzeciego dziecka. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że He Jiankui został skazany na więzienie za eksperymenty, w wyniku których "urodziły się trzy genetycznie zmodyfikowane dzieci".

Niestety, raport nie zawiera żadnych dodatkowych informacji na temat dziecka. Nie wiemy, jaka jest jego płeć, stan zdrowia, a nawet - czy dziecko wciąż żyje. Wiemy natomiast, że dziecko to się urodziło. Uzyskanie jakichkolwiek dodatkowych informacji od chińskich władz prawdopodobnie będzie niemożliwe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje