Medycyna przyszłości

Tajemnica regeneracji salamander rozwiązana

Australijscy naukowcy zidentyfikowali komórki, które umożliwiają salamandrom regenerację kończyn. Teraz czas na odtworzenie tego procesu u ludzi.

Salamandry potrafią nie tylko regenerować swoje kończyny, ale i narządy wewnętrzne. Są tym samym prawdziwym ewenementem w królestwie zwierząt. Badacze z Australian Regenerative Medicine Institute (ARMI) na Uniwersytecie Monash w Melbourne odkryli, że regeneracja salamander jest możliwa dzięki makrofagom, czyli komórkom tkanki łącznej, które potrafią pochłaniać martwe fragmenty tkanek oraz patogeny.

U jaszczurek, które zostały pozbawione makrofagów, proces regeneracji kończyn zatrzymał się. Póki co, dokładnie nie wiadomo jak makrofagi umożliwiają regenerację. Naukowcy podejrzewają, że komórki te wydzielają do organizmu zwierząt jakieś związki chemiczne, które umożliwiają odtwarzanie utraconych organów. Ma to najprawdopodobniej związek z komórkami macierzystymi, które znajdują się niemalże we wszystkich rodzajach tkanek, ale ich aktywność jest hamowana u dorosłych organizmów.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: regeneracja | salamandra | regeneracja kończyn | amputacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy