Medycyna przyszłości

Stworzono pierwszą mysz z mózgiem człowieka

Po raz pierwszy w historii naukowcy stworzyli myszy-chimery z częściowo ludzkim mózgiem.

Zespół uczonych z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku pod kierownictwem Steve'a Goldmana wstrzyknął myszom komórki progenitorowe gleju, które zaczęły rozwijać się w funkcjonalne astrocyty (największe komórki glejowe). 300 tys. komórek wstrzykniętych do przodomózgowia namnożyło się aż do 12 mln, tak że w ciągu roku ludzkie komórki glejowe całkowicie wyparły mysie.

Okazało się, że wypustki astrocytów wpływają na przekazywanie sygnałów przez synapsy. Ludzkie astrocyty są ok. 20 razy większe od mysich, dlatego występuje w nich więcej wypustek. Kiedy ludzkie astrocyty wstrzyknięto do mysich mózgów uzyskano efekt porównywalny przez Goldmana ze "zwiększeniem mocy komputera".

Przeprowadzona po eksperymencie analiza wykazała, że myszy z wszczepionymi ludzkimi astrocytami lepiej radziły sobie z testami pamięci i innych funkcji poznawczych od gryzoni z grupy kontrolnej. Goldman zauważył, że wymienione cechy mogły wzrosnąć nawet 4 razy.

Teraz uczeni muszą sprawdzić, czy astrocyty u myszy funkcjonują tak samo, jak u ludzi oraz ustalić, jakie cechy są determinowane przez komórki.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Neurologia | Mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy