Reklama

Stworzono nanocząstki, które niszczą rakowe komórki macierzyste

Naukowcy stworzyli nanocząstki, które mogą niszczyć nowotworowe komórki macierzyste. To ważne osiągnięcie, szczególnie w kontekście zapobiegania nawrotu choroby nowotworowej.

Wielu pacjentów przeżywa terapię antynowotworową, a po kilku latach i tak następuje nawrót choroby. Odpowiadają za to rakowe komórki macierzyste, których nie da się zabić konwencjonalnymi lekami. Ale teraz uczonym udało się zaprojektować nanocząstki, które potrafią dostarczyć lek bezpośrednio w źródło nowotworu.

Zespół naukowców z ACS Nano opracował polimerowe nanocząstki z doksorubicyną pokrytych dodatkowo chitozanem. Łączą się one z receptorami CD44 umieszczonymi na nowotworowych komórkach macierzystych.

Nanocząstki uwalniają doksorubicynę gdy znajdą się w kwasowym mikrośrodowisku guza i są rozkładane przez lizosomy. Okazało się, że nanocząstki zapewniają 6 razy większą cytotoksyczność niż samodzielna doskorubicyna.

Eksperymenty z wykorzystaniem nanocząstek z doksorubicyną pokazały, że jest to skuteczny sposób walki z nowotworami, a przede wszystkim także pozbawiony efektów ubocznych.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nanocząstki | nowotwory | onkologia | rakowe komórki macierzyste