Reklama

Stworzono krople do oczu, które leczą zaćmę

Pozbycie się zaćmy zwykle wiąże się z zabiegiem operacyjnym. Badacze stwierdzili jednak, że naturalnie występujące w ciele człowieka związki chemiczne mogą rozwiązać ten problem w postaci kropli do oczu.

Na całym świecie dziesiątki milionów ludzi cierpi na zaćmę, która jest główną przyczyną ślepoty. Dr Kang Shang, profesor okulistyki na University of California w San Diego uważa, że naturalnie występujący w organizmie ludzkim steroid może być skutecznym lekiem w przypadku zaćmy.

Zbadano dwie chińskie rodziny, w których dzieci miały wrodzoną zaćmę, w wyniku defektu genetycznego, a nie związaną z wiekiem. Odkryto, że dzieci z wrodzoną wadą miały dwie kopie mutacji w genie, który wytwarza lanosterol, a ich rodzice nie. Zwykle gen ten wytwarza steroidy, które zapobiegają zaćmie, ale mutacja spowodowała nieprawidłowości w działaniu lanosterolu.

Stworzono więc krople do oczu, które zawierają lanosterol. Aby je przetestować, naukowcy wyizolowali słabe soczewki zwierząt i umieścili je w roztworze lanosterolu na sześć dni. Soczewki stały się jaśniejsze, a ciężkość zaćmy zmniejszyła się w przypadku 11 z 13 zwierząt. Krople podawano także psom z zaćmą, dwa razy dziennie przez sześć tygodni, co zmniejszyło efekt nasilenia zaćmy.

Krople mogą stać się bardzo ważnym narzędziem w przypadku leczenia zaćmy. Ponieważ badania trwały tylko kilka miesięcy, środek jest wciąż testowany.

Reklama

Tylkomedycyna.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zaćma | krople do oczu | okulistyka | oczy | wzrok

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje