Reklama

Psylocybina redukuje lęk przed śmiercią

Psylocybina to alkaloid o właściwościach psychodelicznych, występujący w setkach gatunków tzw. magicznych grzybków. Najnowsze badania wskazują, że ten związek chemiczny może być wykorzystywany w łagodzeniu strachu przed umieraniem u chorych na nieuleczalne nowotwory.

Naukowcy od dawna podejrzewali, że psylocybina może być dobrym lekarstwem na depresję u osób chorujących na nowotwory. Już w latach 60. i 70. XX wieku pojawiały się informacje na ten temat. Zespół Rolanda Griffithsa ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa postanowił sprawdzić jaka jest kliniczna wartość tego związku.

Badacze wykazali, że w zaledwie pięć tygodni po zastosowaniu już jednej wystarczająco wysokiej dawki podanej chorym w stanach depresyjnych udało się znacznie ograniczyć poziom lęku i depresji, niż w grupie w której podano niższą dawkę alkaloidu.

Korzystny efekt jednorazowego podania psylocybiny utrzymywał się nawet po upływie 6 miesięcy od jej zażycia. Wyniki badań dają więc nadzieje u osób chorych na nowotwory na skuteczne pokonanie lęków i depresji. Pamiętajmy jednak, że substancji nie można zażywać doraźnie i bez opieki lekarza.

Reklama

Tylkomedycyna.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: psylocybina | depresja | choroba psychiczna | lek psychoaktywny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje