Reklama

Probiotyki łagodzą objawy alergii

Probiotyki mogą łagodzić objawy alergii sezonowej i całorocznej.

Probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży, których zadaniem jest korzystne dla zdrowia działanie w układzie pokarmowym. Probiotyki mogą być traktowane jako suplement diety, dlatego że ich spożywanie nie jest niezbędne, ale zdecydowanie warto, bo regulują metabolizm.

Nowe badania wskazują, że probiotyki mogą wpływać korzystnie na osoby z alergiami, zarówno sezonowymi, jak i całorocznymi. Uczeni z Vanderbilt University przebadali 1919 pacjentów pod kątem wpływu probiotyków na różnego typu alergie. W 17 spośród 23 eksperymentów wpływ zażywanych substancji był widoczny. W 6 eksperymentach nie wykazano żadnych korzyści przyjmowania probiotyków, więc trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski na ten temat.

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa jest powszechną chorobą, która dotyka 10-30 proc. populacji. Gdyby faktycznie okazało się, że probiotyki łagodzą objawy alergii, mogłoby stanowić to ogromną ulgę dla milionów ludzi na całym świecie. Należy jednak pamiętać, że probiotyki nie są lekiem na alergię i w żadnym wypadku nie powinny być w ten sposób traktowane.

INTERIA.PL

Reklama