Reklama

Płaska linia EEG nie zawsze oznacza śmierć mózgu

Płaski zapis EEG wcale nie musi oznaczać śmierci mózgu. Naukowcy odkryli, że istnieje znacznie głębszy stopień śpiączki, niż ten odzwierciedlany przez spłaszczoną linię elektroencefalografu.

Uczeni zaobserwowali, że u jednego z pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia, wystąpił bardzo głęboki stopień śpiączki charakteryzujący się aktywnością mózgową generowaną przez hipokamp, która następnie rozprzestrzenia się do kory. W takich przypadkach odnotowano wystąpienie kwazirytmicznych fali ostrych. Nazwano je kompleksami Nu lub kompleksami v.

U pacjenta uwzględnionego w badaniach przeprowadzono udaną resuscytację. Kiedy przybył do szpitala był nieprzytomny i występowały u niego drgawki, więc podano mu odpowiednie leki. Za pomocą EEG wychwycono wtedy niezwykłą aktywność mózgu - synchroniczne, ultraszybkie oscylacje oraz wspomniane kompleksy Nu. Po zaniechaniu aplikacji leków, na EEG pojawił się typowy dla stanu głębokiej śpiączki wzorzec. Naukowcy stwierdzili zatem, że przed tą fazą pacjent znajdował się w jeszcze głębszej śpiączce.

Do tego, co generuje kompleksy Nu, dotarto dzięki obserwacji potencjałów polowych, które jednocześnie odbierano z hipokampa i kory. Zaobserwowano je podczas eksperymentów na kotach, którym podawano wysokie dawki izofluranu.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: EEG | aktywność mózgu | śpiączka | NDE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje