Medycyna przyszłości

Parabeny stymulują wzrost raka piersi

​Grupa związków chemicznych zwanych parabenami może wchodzić w interakcje z czynnikami wzrostu w organizmie, zwiększając ryzyko zachorowania na raka piersi.

Parabeny to konserwanty powszechnie stosowane w wielu produktach do pielęgnacji ciała - od szamponów, przez balsamy do ciała, po filtry przeciwsłoneczne. Ponieważ naśladują estrogen, którego zwiększone stężenie wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi i problemy z płodnością, ich stosowanie może być kłopotliwe.

- Mimo że powszechnie wiadomo, że parabeny naśladują skutki wzrostu estrogenów w komórkach raka piersi, niektórzy uważają ich efekt za zbyt słaby, by mógł zaszkodzić. Ale jest to prawdą, zwłaszcza że parabeny mogą współdziałać z innymi czynnikami regulującymi wzrost tych komórek - powiedział Dale Leitman z University of California w Berkeley, szef zespołu badawczego.

Istniejące testy bezpieczeństwa stosowanych związków chemicznych mierzą wpływ substancji na komórki ludzkie, ale tylko w izolacji. Nie jest brane pod uwagę, że parabeny mogą wchodzić w interakcje z innymi cząstkami sygnałowymi i zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu.

Zespół Leitmana przyjrzał się komórkom raka piersi z ekspresją receptorów estrogenu i receptorów HER2. Szacuje się, że ok. 25 proc. przypadków raka piersi jest wynikiem nieprawidłowego działania HER2.

Naukowcy dokonali aktywacji receptorów HER2 w komórkach raka piersi z czynnikiem wzrostu zwanym hereguliną - substancją pojawiającą się w komórkach raka piersi podczas ekspozycji na parabeny. Nie tylko parabeny wywołują reakcję receptorów estrogenowych, ale w tym przypadku efekt jest znaczący. Parabeny w komórkach z aktywnymi receptorami HER2 stymulują wzrost komórek raka piersi w stężeniach nawet 100 razy niższych w porównaniu do komórek pozbawionych hereguliny. To pokazuje jak niebezpieczne są to substancje.

Wyniki badań wskazują na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań mających zweryfikować wpływ parabenów na zdrowie człowieka.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak piersi | Nowotwór | Onkologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy