Medycyna przyszłości

Opracowano innowacyjną metodę dostarczania leków

Uczonym udało się opracować technikę bezpiecznego dostarczania białek do wnętrza komórki bez naruszania błony komórkowej. W przyszłości może być ona wykorzystana do transportu leków bezpośrednio w miejsce docelowe.

Obecnie naukowcy najczęściej dostarczają do komórek DNA, które w konkretny sposób ma kodować proteiny. Metoda taka wiąże się jednak z uszkodzeniem błony komórkowej, co może nawet zabić komórkę. Co więcej, ekspresję materiału genetycznego trudno kontrolować, więc efekty takich modyfikacji mogą być niespodziewane.

- Udało nam się ominąć problemy, dzięki dostarczaniu białek bezpośrednio do komórek. Ta metoda jest bardzo wydajna - możemy dostarczyć do komórki wiele protein, nie zmieniając przy tym fizjologii układu i nie uszkadzając błony - powiedział Jean-Philippe Pellois, jeden z twórców metody.

Zespół naukowców z Texas A&M AgriLife Research pod kierownictwem Pelloisa może przydać się w medycynie regeneracyjnej, dermatologii oraz onkologii. W swoich eksperymentach naukowcy wykorzystali dotychczasowe badania nad wirusem HIV. Pellois swoją metodę nazywa "koniem trojańskim komórki".

- Możemy przejąć kontrolę nad komórką i wykorzystać jej biochemię do wprowadzenia konia trojańskiego. To jest trochę tak, jakbyśmy wyważali drzwi. Zwykle, gdy tak się dzieje, dochodzi do uszkodzenia komórki. Z tego powodu naukowcy nieufnie podchodzą do takich metod, gdyż wiąże się z nimi spore ryzyko. Można dostać się do wnętrza komórki, ale jeżeli przy okazji ją zabijemy, to w tej metodzie nie ma nic dobrego. Nasza metoda jest niezwykle efektywna i, mimo że też "wchodzimy z drzwiami", nie uszkadzamy komórki. Nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Być może komórka może naprawić "drzwi" tuż po ich wyważeniu. Mamy szczęście, bo odkryliśmy metodę, która jest i skuteczna, i bezpieczna - powiedział Pellois.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DNA | białka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama