Medycyna przyszłości

Okulary, które pozwalają zobaczyć raka

Amerykańscy naukowcy stworzyli specjalne okulary rozszerzonej rzeczywistości, które podświetlają komórki nowotworowe w czasie rzeczywistym.

Obecne metody walki z nowotworami stoją na wysokim poziomie, ale zanim wdroży się odpowiednie leczenie, szkodliwe komórki trzeba zidentyfikować. Niestety, często nie odróżniają się one od zdrowych komórek człowieka, a pozostawienie choć jednej z nich, kończy się remisją. Dlatego standardową procedurą jest wycinanie nie tylko guza, ale i otaczających go tkanek. Jest to oczywiście inwazyjne dla pacjenta i pozbawia go zdrowych tkanek, ale zwiększa szanse na pozbycie się całej tkanki nowotworowej.

Nowo opracowane okulary mają obniżyć wysokie koszty leczenia i jednocześnie ułatwić życie pacjentom poddanym zabiegowi usunięcia nowotworu. Nowatorski przyrząd składa się ze źródła światła bliskiego podczerwieni, ekranu, sensora CMOS i kwantowych kropek, które są stosowane jako marker do oznakowania komórek rakowych. Dzięki temu lekarz na ekranie w pełni widzi podświetlany nowotwór, którego ma się pozbyć.

Zespół lekarzy z Washington School of Medicine zdążył już nawet przetestować swój wynalazek podczas prawdziwej operacji. Na tym etapie zaawansowania prac technologia umożliwia zlokalizowanie guza o wielkości 1 mm, choć najprawdopodobniej bariera ta wkrótce zostanie przekroczona.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | raki | terapia antynowotworowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy