Reklama

Odkryto nowy gen odpowiedzialny za poronienia

Naukowcy odkryli, że istnieje gen, którego obecność u kobiety zwiększa ryzyko poronienia w ciągu pierwszych 5 tygodni ciąży.

Gdy kobieta jest w ciąży, gen FOXD1 zwiększa ryzyko poronienia. Uczeni mają nadzieję, że to odkrycie może pozwolić na bardziej efektywne rozpoznania ewentualnych poronień i skuteczniejsze leczenie.

Zespół francuskich naukowców przebadał 556 kobiet, które doświadczyły nawracających spontanicznych poronień (RSA) - co najmniej trzech w ciągu pierwszych 5 tygodni ciąży. Uważa się, że problem ten dotyczy jednej na sto kobiet w ciąży.

Grupę kontrolną stanowiło 271 kobiet, które nie cierpią z powodu RSA. Okazało się, że poronienia mogą być uwarunkowane genetycznie.

- Odkryliśmy, że kobiety z mutacjami FOXD1 mają statystycznie wysokie ryzyko wystąpienia RSA - powiedział jeden z naukowców.

Choć gen FOXD1 znaleziono także w grupie kontrolnej, to okazało się, że u zdrowych kobiet pełni funkcję ochronną.

Gen FOXD1 po raz pierwszy namierzono u myszy laboratoryjnych, u których występował tzw. zespół znikającego bliźniaka. Nie jest to pierwszy gen zaangażowany w powtarzające się poronienia, choć do tej pory nie wiadomo, jak dokładnie oddziałują one na płód.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje