Reklama

Nowy sposób produkcji popularnego leki przeciwnowotworowego

Naukowcy już wkrótce mogą opracować alternatywną metodę produkcji paklitakselu, jednego z popularnych leków przeciwnowotworowych. W tym celu mają im pomóc pożyteczne grzyby występujące w układzie naczyniowym cisów.

Paklitaksel jest substancją pozyskiwaną z kory cisów zachodnich, ale przygotowanie dawki dla jednego pacjenta wymaga wycięcia co najmniej 6 drzew. Na dłuższą metę ta metoda nie może być stosowana, więc naukowcy pracują nad sposobami opracowania syntetycznej wersji tego związku. Do tej pory nie odniesiono większych sukcesów w tej materii.

Wkrótce może zmienić to zespół badaczy z Uniwersytetu w Guelph kierowany przez prof. Manisha Razizadę. Badacze odkryli, że paklitaksel produkują nie tylko cisy, ale i grzyby żyjące z nimi w symbiozie. Sekret tkwi w mechanizmie powstawania nowych gałęzi.

Cisy mocno rozgałęziają się z pączków ukrytych pod korą, co skutkuje powstawaniem pęknięć i kieszeni powietrznych, przez które do wnętrza drzewa dostają się patogeny. Okazuje się, że występujące w wiązkach przewodzących drzewa pożyteczne grzyby Paraconiothyrium zachowują się jak komórki układu odpornościowego. Gromadzą się w miejscach uszkodzenia drzewa i uwalniają paklitaksel do ich naprawy.

Teraz zespół Raizady chce zbadać, jakie geny i szlaki chemiczne są zaangażowane w produkujące paklitakselu, by móc odtworzyć je w warunkach laboratoryjnych.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: paklitaksel | nowotwory | cis | grzyby | onkologia