Medycyna przyszłości

Nowy lek na reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to poważna choroba autoimmunologiczna, na którą cierpi także sporo Polaków. Naukowcy ze szwajcarskiego ETH Zurich opracowali nową terapię, która wkrótce może być stosowana na ludziach.

Uczeni opracowali nowy typ cząsteczki, w której przeciwciało jest skondensowane z interleukiną IL-4, ważnym składnikiem układu odpornościowego. Po wstrzyknięciu przeciwciała, dołącza się ono do pewnego typu białka, które występuje tylko w tkankach ze stanem zapalnym. Wcześniejsze badania wykazały, że IL-4 sprawdza się w zapobieganiu uszkodzeń chrząstek i kości u myszy cierpiących na RZS.

- W wyniku kombinacji z przeciwciałem, IL-4 dociera bezpośrednio do miejsca choroby. Pozawala to na koncentrację substancji czynnej w jednym konkretnym, pożądanym przez nas miejscu - powiedziała Teresa Hemmerle z ETH Zurich, główna szefowa badań.

Przetestowano działanie leku w połączeniu z deksametazonem, lekiem przeciwzapalnym już stosowanym u ludzi z RZS. U myszy taka kombinacja przyniosła znakomite rezultaty - obrzęk zniknął już po kilku dniach.

Testy kliniczne nowatorskiego leku mają rozpocząć się w 2015 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: RZS | reumatoidalne zapalenie stawów | układ immunologiczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy