Reklama

Nowotwór może pojawić się nagle u każdego, także dziecka

Wiele osób jest przekonanych, że nowotwory dotykają tylko osoby obciążone genetycznie, starsze lub prowadzące niezdrowy tryb życia. Naukowcy odkryli jednak, że nikt nie jest stuprocentowo chroniony przed nowotworami, nawet najmłodsze dzieci.

Zespół uczonych z Uniwersytetu Waszyngton przeprowadził liczne badania i analizy, które wykazały, że na świecie nie ma ani jednej osoby, która byłaby odporna na zachorowanie na raka. Dotyczy to również dzieci. Bo namnażająca się w sposób niekontrolowany tkanka może pojawić się także u najmłodszych.

Owszem, istnieją pewne predyspozycje, które czynią jedne osoby bardziej podatnymi na rozwój choroby, a inne bardziej odpornymi. Ale ostatecznie alkohol, papierosy, niezdrowe odżywianie, brak sportu dotyczą tylko specyficznych nowotworów, które mogą rozwinąć się w konkretnych rejonach ciała. Od palenia papierosów raczej nie dostanie się guza mózgu, podczas gdy brak sportu nie spowoduje raka trzustki.

Prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jest jeszcze trudniejsze w przypadku dzieci. Jedynie analiza genetyczna może wskazać pewne informacje, które są kluczowe do zwalczania choroby. Najnowsze badania sugerują, że ryzyko wystąpienia transformacji nowotworowej u wszystkich dzieci jest takie samo i nie jest powiązane z predyspozycjami genetycznymi.

Jedyne co można robić, by zwiększyć ochronę przed chorobą, to stale monitorować swój organizm i reagować na wszystkie, choćby najdrobniejsze sygnały ostrzegawcze.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | onkologia | dzieci | walka z rakiem

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje