Medycyna przyszłości

Niechęć do kolendry mamy w genach

Nasze geny odpowiadają za wiele naszych preferencji kulinarnych. Okazuje się, że niechęć do kolendry może być zakodowana w naszym materiale genetycznym.

Jeden z wariantów genu w chromosomie 11 znany jako OR6A2 jest związany z naszym zmysłem węchu. To właśnie on jest przyczyną prawdziwej nienawiści do kolendry przez wiele osób. Niegroźna mutacja genetyczna OR6A2 może zmieniać sposób, w jaki postrzegamy aldehydy, główne związki odpowiedzialne za charakterystyczny zapach kolendry.

Naukowcy wykazali, że osoby z mutacją genu OR6A2 doświadczają zapachu kolendry w inny sposób niż reszta populacji. Dokładny mechanizm działania tego zjawiska nie jest znany.

Sugestie o genetycznych podstawach nienawiści do kolendry istnieją już od jakiegoś czasu. Po raz pierwszy zaobserwowano je podczas dużej ankiety genetycznej przeprowadzonej przez 23andMe na prawie 30 000 osobach z całej Europy.

Co ciekawe, zmienność genetyczna w obrębie OR6A2 wykazała niską dziedziczność, co oznacza, że nawet jeżeli nie lubisz kolendry, twoje dzieci mogą być jej prawdziwymi fanami.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: genetyka | geny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy